رئیس جمهوری مستعفی یمن دستور تشکیل کابینه جدید را صادر کرد

تهران- ایرنا- عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی یمن روز چهارشنبه معین عبدالملک را مامور تشکیل کابینه جدید کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی یمن «سبا»، رئیس جمهوری دولت مستعفی یمن، معین عبدالملک را به عنوان نخست وزیر مامور تشکیل دولت ائتلافی بین این دولت و شورای انتقالی کرد.

شورای انتقالی جنوب مورد حمایت امارات در جنوب یمن، امروز از اعلام خودمختاری در جنوب یمن صرف‌نظر کرد.

نزار هیثم سخنگوی شورای انتقالی یمن مورد حمایت امارات در صفحه توئیتر خود نوشت: شورای انتقالی جنوب یمن با هدف فراهم شدن امکان اجرای توافق ریاض از سوی ائتلاف عربی، از خودمختاری در مناطق جنوبی یمن صرف نظر کرده است.

خبرگزاری رسمی عربستان (واس) دیروز سه شنبه گزارش داد که ریاض سازوکاری را به دولت مستعفی یمن و شورای انتقالی به منظور تسریع در روند اجرای توافق ریاض ارایه کرده است.

در این ساز و کار بر تداوم آتش بس وکاهش تنش ها میان دولت مستعفی یمن مورد حمایت ریاض و شورای انتقالی مورد حمایت امارات که از روز ۲۲ ژوئن ۲۰۲۰ آغاز شده تاکید شده است.

همچنین عربستان خواسته تا گروه شورای انتقالی در جنوب یمن اعلام خودمختاری نکند تا توافق ریاض اجرایی شده و استاندار و مدیر امنیتی برای استان عدن تعیین شود.

در این ساز وکار جدید عربستان نخست وزیر دولت مستعفی یمن نیز موظف شده تا ظرف ۳۰ روز دولت دارای اختیارات سیاسی در عدن تشکیل دهد. همچنین نیروهای شورای انتقالی از عدن خارج شده و به مواضع سابق خود بازگردند.

مناطق جنوبی یمن از جمله استان ابین و جزیره سقطری در هفته‌های اخیر شاهد درگیری‌های مسلحانه میان نیروهای «منصور هادی» رییس جمهور مستعفی این کشور (مورد حمایت عربستان) و شبه‌نظامیان شورای انتقالی جنوب (مورد حمایت امارات) بوده ‌است. درگیری‌هایی که با کنترل این مناطق از سوی شورای انتقالی همراه بود.

عبدربه منصورهادی در ۲۲ ژانویه ۲۰۱۵ پس از آن‌که انصار الله  کاخ ریاست‌جمهوری را تصرف کردند از مقام خود استعفاء کرد. وی سپس به شهر عدن گریخت و با پس گرفتن استعفایش خود را تنها رهبر مشروع کشور اعلام کرد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =