صادرات محصول طالبی لرستان نیازمند ایجاد تعاونی است

خرم آباد – ایرنا – رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: طالبی تولید شهرستان رومشکان بسیار با کیفیت و مرغوب است، ولی به دلیل نبود تعاونی و تشکل در این راستا به خارج از کشور صادر نمی‌شود.

اسفندیار حسنی مقدم روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران افزود: ۱۵۵ هکتار سطح زیرکشت طالبی استان با برآورد برداشت پنج هزار تن  است که طالبی رومشکان به دلیل کیفیت مناسب به سایر استانها عرضه می شود  اما برای صادرات این محصول به خارج از کشور نیازمند ایجاد تشکل و تعاونی هستیم.

وی ادامه داد: ایجاد بازارچه های محلی برای فروش محصولات از جمله اقدامات و وظایف تعاون روستایی است که علاوه بر این با ابلاغ قانون الگوی کشت در پاییز سال جاری میزان تولید محصولات کشاورزی باید منطبق بر مصرف استان باشد و مازاد آن صادر شود.

وی تاکید کرد: ایجاد زنجیره های تولید، راه اندازی بازارچه های محلی و برند سازی  در حذف دلالان از چرخه تولید به مصرف کشاورزی موثر است.

لرستان با ۱۷۰ هزار بهره بردار بین ۲.۹ تا سه میلیون تن تولید کشاورزی و باغی دارد، ۸۰۰ هزار هکتار زمین زراعی و  ۴۲ هزار و ۶۰۰ هکتار باغ مثمر با تولید ۲۸۰ هزار تن ظرفیت بزرگی برای این استان محسوب می شود ودر حالیکه  پنج میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان ارزش  تولیدات کشاورزی لرستان در زیر بخش‌های زراعی، دامی و باغی است  اما به دلیل کم توجهی به صادرات محصول، ارزش افزوده آنچنانی  نصیب مردم نشده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =