امام جمعه شیراز: ناشکیبایی در امور تربیتی، مشکل امروز جامعه ماست

شیراز-ایرنا- نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، ناشکیبایی در امور تربیتی را یکی از مشکلات امروز جامعه دانست و گفت: نتیجه کار تربیتی بر روی یک نسل، زمان‌بر است و دستکم ۳۰ سال به طول می‌انجامد تا آنچه امروز پرورش می‌دهیم در نسل بعدی خود را نشان دهد اما متاسفانه بسیاری به این موضوع توجه ندارند و در اندک زمانی به دنبال ثمر آن هستند.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام، چهارشنبه در دیدار با دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان کشور افزود: به لحاظ تحولات اجتماعی، آنقدر که دشمنان می‌گویند عقب نیستیم، انقلاب ۴۰ سال عمر دارد و شعار این انقلاب تحول اجتماعی بوده که این موضوع زمان‌بر است.

وی بیان داشت: این تصور باید در جامعه تعدیل شود، زیرا دشمن با سیاه‌نمایی به دنبال این است که شکیبایی را از ما بگیرد و بگوید اهداف انقلاب ما تحقق ناپذیر است اما باید بکوشیم و اثبات کنیم این تصور صحیح نیست.

امام جمعه شیراز ادامه داد: بر اساس حدیثی از امام باقر (ع) بخشی از کمالات انسان از خوب و عمیق فهمیدن دین حاصل می‌شود و یکی از وظایف و رسالت‌های مجموعه انجمن‌های اسلامی نیز این است که دین‌فهمی و آشنایی با دین را در بین دانش‌آموزان ژرفا بخشند تا زمینه ساز تغییر نگرش و ایجاد انگیزش برای اموری شود که به ارتقای فهم می‌انجامد.

آیت‌الله دژکام اظهار داشت: نیاز است انجمن‌های اسلامی با مراکز دیگری که در آموزش و پرورش نسل جوان سهیم هستند، هماهنگ شوند زیرا مراکز دیگری هم هستند که با اهداف کاملا سالم، صحیح، انقلابی و ولایی، کار تربیت را دنبال می کنند، از همین رو هماهنگی و هم‌افزایی باید بین مجموعه‌های مختلف روی دهد.

نماینده ولی فقیه در استان فارس افزود: حتی رهبر معظم انقلاب فرمودند، بحث اقتصادی را در کوتاه مدت اولویت قرار می‌دهیم اما در درازمدت بحث فرهنگی و تربیتی اولویت‌دار است، یعنی اگر سر این رشته را رها کنید دیگر جمع نمی‌شود.

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه بخشی از وظیفه فعالیت‌های فرهنگی و تربیتی بر عهده حوزه علمیه است، گفت: بخش دیگری نیز بر عهده بسیج است و به همین دلیل این مجموعه‌ها در همراهی با انجمن اسلامی باید به یک اتفاق نظر در مدلسازی تربیتی برسند و آن را ارائه دهند تا همه دستگاه‌های متولی امر تربیت دانش‌آموزان با هم اشتراک نظر داشته باشند و از سردرگمی خارج شویم.

وی ادامه داد: از منظر یادشده، کار اتحادیه انجمن‌های اسلامی کمک خوبی به مجموعه آموزش و پرورش خواهد بود چون در بحث سند تحول آموزش و پرورش، خلاء مدل‌های تربیتی در آموزش و پرورش حس می شود.

امام جمعه شیراز، برنامه‌ریزی را رمز انجام موفقیت‌آمیز امور دانست و گفت: خط کلی برنامه‌های پرورشی و تربیتی باید مشخص باشد تا بتوانیم به اهداف خود دست یابیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =