قربانیان جدید حمله اتمی آمریکا به ژاپن بعد از ۷۵ سال

پکن- ایرنا- یک دادگاه منطقه ای در ژاپن، کسانی که بلافاصله پس از بمباران اتمی هیروشیما در سال ۱۹۴۵ میلادی توسط آمریکا در معرض باران آلوده به مواد رادیو اکتیو قرار گرفتند را بعد از ۷۵ سال به عنوان «هیباکوشا» یا آسیب دیدگان این بمباران به رسمیت شناخت.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری کیودو، در سال ۲۰۱۵  میلادی ۸۴ شاکی از جمله ساکنان محلی سنین ۷۵ تا ۹۶ سال و خانواده های داغدار، علیه شهر هیروشیما و استان هیروشیما شکایت نامه ای به دادگاه تسلیم کردند.

آنها ادعا کردند که به خاطر قرار گرفتن در معرض آنچه که به «باران سیاه» معروف است و حاوی مواد رادیو اکتیو است دچار مشکل سلامتی شده اند و درخواست کردند که برایشان گواهی صادر شود که آنها را به عنوان بازماندگان بمباران اتمی ۷۵ سال پیش به رسمیت بشناسد.

شهرداری و استانداری هیروشیما ادعا کردند که هیچ مدرک قاطعی وجود ندارد که نشان دهد این ساکنان در معرض میزانی از مواد رادیواکتیو قرار گرفته اند که برای آنها مشکل سلامتی ایجاد کند اما امروز چهارشنبه در دادگاه منطقه هیروشیما، «تاکاشیما یوشی یوکی»  قاضی این پرونده شهادت شاکیان را منطقی توصیف کرد.

او گفت که سوابق پزشکی آنها نشان می دهد که باور بر آن است بیماری آنها در ارتباط با عواقب ناشی از بمباران اتمی باشد و بدین ترتیب آنها برای داشتن گواهی «هیباکوشا» واجد شرایط هستند.

بر این اساس و در چارچوب رای دادگاه، مزایای مراقبت های بهداشتی دولت باید به این افراد که در خارج از منطقه ای که اکنون توسط دولت به رسمیت شناخته شده است بودند پرداخت شود.

منطقه تعیین شده در شمال غربی مرکز اصلی بمباران اتمی ۶ آگوست ۱۹۴۵ هیروشیما در روزهای آخر جنگ جهانی دوم قرار دارد این منطقه دارای ۱۹ کیلومتر طول و ۱۱ کیلومتر عرض است.

سه روز پس از بمباران هیروشیما، بمب هسته ای دیگری توسط نیروی هوایی آمریکا روی ناگازاکی در جنوب غربی ژاپن ریخته شد.

در ژاپن، بازماندگان بمب اتمی هیروشیما و ناکازاگی در چهار دسته واجد شرایط دریافت کمک های دولتی هستند، کسانی که به طور مستقیم در معرض انفجار بمب قرار گرفتند، افرادی که در مدت دو هفته بعد از حملات متفقین وارد هیروشیما یا ناگازاکی شدند کسانی که به نجات بازماندگان کمک کردند و کسانی که در جنین مادر در معرض تابش اشعه قرار گرفتند.  

بر اساس آمارهای منتشر شده حدود ۱۴۰ هزار نفر در بمباران شهر هیروشیما و ۷۰ هزار نفر در حمله اتمی به ناگازاکی کشته شده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =