اجرای ۱۰۰ برنامه دهه ولایت در بقاع متبرکه البرز

کرج - ایرنا - مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان البرز اعلام کرد که بیش از ۱۰۰ برنامه فرهنگی اجتماعی با ۳۵ عنوان در ۸۵ بقعه متبرکه و اماکن مذهبی استان اجرا می شود.

حجت الاسلام والمسلمین علی دشتکی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: سازمان اوقاف و امور خیریه هر ساله در ایام دهه ولایت برنامه ای را با عنوان «جشن ولایت علوی اکمال دین نبوی» اجرا می کند که در سال جاری با توجه به شرایط کرونایی تغییراتی در اجرای برنامه ها به وجود آمده است.

وی اظهار داشت: دهه امامت و ولایت درامتداد عید سعید غدیر خم، نشانه و رمزی است که از تداوم خط نبوت خبر می دهد و نقطه تلاقی کاروان رسالت با طلایه داران امامت است.

غدیر خم یک سرزمین نیست بلکه چشمه ای است که تا پایان هستی می جوشد و کوثری است که فنا نخواهد یافت و افقی بی کرانه و خورشیدی عالم تاب است که همیشه تشعشع آن وجود دارد.

دشتکی اضافه کرد: دهه ولایت فرصت مناسبی برای بیان مباحث عقیدتی و ولایی و تبیین نقش اهل بیت (ع) در دین مبین اسلام است.

وی یکی از مهمترین آداب در این روز بزرگ را انفاق،‌ بخشش، مهمانی دادن، صدقه دادن، تقبل زندگی دیگران،  اجرای عقد اخوت، تکریم سادات و شاد کردن مومنین دانست که اجرای آن ترویجی برای این فرهنگ حسنه است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان البرز گفت: با توجه به شرایط کرونایی امسال دهه ولایت در مجموعه های سازمان اوقاف از دو بخش فرهنگی و اجتماعی تشکیل شده تا در هر دو بحث خدمتی برای زائرین و مجاورین داشته باشیم.

وی با بیان اینکه دهه ولایت از ۹ مرداد تا ۱۸ مرداد مطابق با ۹ تا ۱۸ ذی الحجه می باشد، افزود:‌ مدیریت برگزاری برنامه ها در این دهه با مراکز افق اوقاف است.

دشتکی بیان داشت: برای تغییر در حال و هوای شهر و اماکن مذهبی، فضاسازی محیطی و طرح بنر، تبلیغات محیطی، آذین بندی صحن و نصب بیانات مقام معظم رهبری در بقاع متبرکه در دستور کار قرار گرفته ضمن اینکه با شهرداری برای تبلیغات شهری هماهنگی شده است.

نورافشانی و راه اندازی کاروان های شادی

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان البرز گفت: از جمله برنامه های پیش بینی شده، نورافشانی از بقاع متبرکه در شب عید غدیر و راه اندازی کاروان های شادی با نام «شمیم ولایت» است که این کاروان ها شامل خودرویی تزیین شده و با حضور مداحان اهل بیت (ع)، گروه سرود و تواشیح است که با صوت و لحن دلنشین به اجرای برنامه می پردازند.

وی افزود:‌این کاروان ها در هر محله برای جلوگیری از تجمع حدود ۶ تا ۷ دقیقه اجرای برنامه دارند.

دشتکی تولید محتوا برای حسینیه مجازی را از دیگر برنامه ها برشمرد و اظهار داشت: ۱۰ شب دهه ولایت در بقاع متبرکه سخنرانی های کوتاه و مداحی های کوتاه تهیه و تولید شده و از طریق کانال های بقاع متبرکه و شاخص استان منتشر می شود.

وی گفت:‌ همچنین در عصر روز پنجشنبه ۹ مرداد ماه قرائت دعای عرفه در فضای باز بقاع متبرکه و مساجد زیر نظر اوقاف و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار می شود که در این روز نیروی انتظامی نیز برای جلوگیری از تجمع و ترافیک همکاری دارد.

برگزاری نماز عید سعید قربان در ۱۲ بقعه متبرکه استان

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان البرز در ادامه به برگزاری نماز عید سعید قربان در ۱۲ بقعه متبرکه استان با رعایت پروتکل های بهداشتی خبرداد و گفت: همچنین مراسم جشن میلاد امام هادی (ع) همراه با زیارت جامعه کبیره در روز ۱۵ مرداد ماه برگزار می شود.

وی، تجلیل از سادات قشر مداح با مشارکت بسیج مداحان و تجلیل از سادات قاری و حافظ قرآن را از دیگر برنامه های پیش بینی شده عنوان کرد و افزود: در فضای مجازی پوسترها و بنرهای مفهومی طراحی شده و بیش از ۱۰۰ قلم محتوای مجازی از پوستر، سخنرانی، مداحی و... آماده شده تا در دهه ولایت در فضای مجازی منتشر شود.

دشتکی اجرای یک مسابقه پیامکی با همکاری سپاه، دفتر قرآنی ستاد اقامه نماز جمعه، دانشگاه مشکات، اتحادیه قرآنی و سازمان تبلیغات اسلامی را از دیگر این برنامه ها برشمرد و تصریح کرد: هر روز آیات مربوط به ولایت حضرت علی (ع) از طریق سیمای استان منتشر می شود و به منتخبین به قید قرعه کارت هدیه ۱۰۰ هزار تومانی اهدا می شود.

توزیع ۶ هزار بسته معیشتی مومنانه و ۸ هزار پرس غذای گرم

مدیرکل اوقاف و امور خیریه بخش دوم برنامه ها دردهه ولایت را کمک های مومنانه عنوان کرد و افزود: در ماه مبارک رمضان حدود ۶ هزار بسته کمک معیشتی بین مردم نیازمند استان توزیع شد و توزیع ۶ هزار بسته کمک معیشتی دیگر با عنوان «تبرکات علوی» نیز در دهه ولایت در دستور کار است.

در سراسر کشور اوقاف و امور خیریه مجری تهیه و توزیع ۱۱۰ هزار بسته «تبرکات علوی» است.

وی گفت: در توزیع بسته ها توجه ویژه ای به حفظ کرامت نیازمندان داریم تا توزیع ها به صورت آشکار نباشد ضمن اینکه تا کنون ۴۰ راس گوسفند برای ذبح در عید سعید قربان از خیرین جمع آوری شده تا از طریق این کمک ها در اختیار مردم نیازمند و مجاورین قرار گیرد.

دشتکی بیان داشت:‌ همچنین بیش از ۸ هزار پرس غذای گرم درروز و شب عید غدیر بین زایرین و نیازمندان توزیع می شود.

وی افزود:‌ همچنین پویش «روزهای شاد آسمانی» پیش بینی شده تا خانواده هایی که سر در منازلشان پرجم «علی ولی الله» را نصب کنند را عکس انداخته و برای ما بفرستند و همچنین خانواده های که در منازلشان جشن عید غدیر می گیرند عکس یا فیلم تهیه کنند و برای ما بفرستند تا به قید قرعه جوایزی به منتخبین اهدا شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان البرز اضافه کرد: مسابقه فراخوان مقاله جهش تولید را به مناسبت ایام خواهیم داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =