۱۳ درصد گندم خراسان شمالی تحویل سیلو نمی‌شود

بجنورد- ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: ۱۳ درصد گندم تولیدی استان تحویل سیلوها نمی‌شود و کشاورزان از آن به عنوان جایگزین جو در خوراک دام استفاده می‌کنند.

محمدجواد تشکری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: علیرغم افزایش قیمت برخی نهاده های دامی از جمله جو در بازار، قیمت گندم به علت تضمینی بودن ثابت مانده است و همین باعث شده تا برخی از کشاورزان قسمتی از تولیدات گندم خود را به مصرف دام خود اختصاص دهند.

وی با بیان اینکه باید قیمت جو در بازار کنترل و مدیریت شود، اظهار داشت: افزایش قیمت این نهاده دامی بر میزان تحویل گندم به سیلوها تاثیرگذار است و در شرایطی که قیمت هر کیلوگرم جو در بازار از ۱۹ هزار ریال به ۲۸ تا ۳۰ هزار ریال رسیده، قیمت تضمینی گندم ۲۵ هزار ریال و ثابت است.

 معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه قیمت جو باید در بازار کنترل شود، خاطرنشان کرد: بالا رفتن قیمت جو انگیزه کشاورزان را برای تحویل گندم، پایین می آورد و حال آنکه گندم به عنوان یک محصول راهبردی نباید به عنوان آذوقه به مصرف دام برسد.

وی پیش بینی کرد که کشاورزان این استان در سال جاری حدود ۱۴۰ هزار تن گندم به سیلوها تحویل دهند و افزود: این در حالی است که تا قبل از گران شدن قیمت جو، پیش بینی کرده بودیم که تا ۱۸۵ هزار تن نیز گندم مازاد بر نیاز از کشاورزان استان خریداری شود.

تشکری افزود: برآورد می شود امسال ۲۶۵ هزار تن گندم از کشتزارهای استان برداشت شود.

وی با بیان اینکه جلو فعالیت دلالان گندم در استان گرفته شده است، گفت: اکنون اجازه خروج گندم از استان را نمی دهیم که همین موضوع باعث شده تا دلالان فعالیت کمتری داشته باشند و از سویی ذخیره کردن گندم در انبارها نیز تخلف محسوب شده و با متخلفان برخورد می شود.

پارسال ۱۶۱ هزار و ۳۴۷ تن گندم مازاد بر نیاز به صورت تضمینی از کشاورزان خراسان شمالی خریداری شده بود.

۹۸ هزار هکتار از دیمزارها و ۴۷ هزار هکتار از کشتزارهای آبی خراسان شمالی امسال زیر کشت گندم رفته بود.

میانگین عملکرد برداشت گندم در هر هکتار از اراضی دیم این استان هزار و ۱۰۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم و در اراضی آبی سه هزار و ۵۰۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم است.   

استان خراسان شمالی در تولید گندم دیم در کشور رتبه ۱۶ و گندم آبی رتبه ۱۸ را دارد.

خراسان شمالی با جمعیت بیش از ۸۶۳ هزار نفر ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح ۳۰۰ هزار هکتار کشتزار است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می‌کنند، این استان بیشترین شاغل در بخش کشاورزی را دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =