۸۰ درصد طرح جامع پدافند غیرعامل آذربایجان‌غربی تدوین شد

مهاباد- ایرنا- مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری آذربایجان‌غربی گفت: تاکنون ۸۰ درصد از طرح جامع پدافند غیرعامل این استان تدوین شده و پیش‌بینی می‌شود که این برنامه تا اواخر شهریور به پایان برسد.

قدرت حبیب‌زاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ویژگی اصلی این طرح شناخت توانمندی‌های پدافند غیر عامل استان، ظرفیت و نیازهای منطقه برای ارتقا و ایمن‌سازی در مقابله با انواع حوادث و اتفاقات انسانی و غیرانسانی است. 

وی تاکید کرد: استعلام‌های پدافندغیرعامل در ارتباط با اجرای طرح‌های اقتصادی و عمرانی به روز است و کارشناسان این اداره کل در کمترین زمان ممکن به نامه های ارسالی پاسخ می‌دهند.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری آذربایجان‌غربی عملکرد حوزه پدافندی استان را مطلوب عنوان کرد و اظهار داشت: بیشتر مردم و حتی برخی از مسوولان، پدافند غیرعامل را به عنوان یک مفهوم مرتبط با جنگ و درگیری نظامی می ‌شناسند در حالی که زیرمجموعه‌های این مفهوم ناظر بر وظایف مردم و مسوولان در دوره صلح است.

وی با بیان اینکه اجرای این طرح مزایای زیادی برای مدیران، مسوولان و برنامه‌ریزان استان دارد و در صورت تهیه و تدوین به عنوان نقشه راه برای توسعه استان به کار می‌رود، تاکید کرد: امروز دشمن با ناامید شدن از گزینه‌های نظامی و بی‌اثر بودن تشدید تحریم‌ها و تنگناهای اقتصادی به حوزه جنگ نرم روی آورده و سعی دارد با بهره ‌برداری از امکانات رسانه ‌ای و نرم ‌افزاری دست به تغییر باورها و سست کردن اراده و اعتقادات مردم بزند.

پدافند غیرعامل به مجموعه اقدامات دفاعی غیرمسلحانه گفته می‌شود که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری، تداوم فعالیت‌های ضروری، ارتقای پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در برابر تهدیدان و اقدامات خصمانه دشمن می‌شود.

مکان یابی، استتار، اختفا، پوشش، فریب، پراکندگی، تفرقه و جابجایی، مقاوم‌سازی و استحکامات و اعلام خبر از اصول اولیه پدافند غیرعامل محسوب می‌شوند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =