صندوق بورسی تامین مالی طرحهای دانش بنیان خراسان رضوی ایجاد می شود

مشهد-ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: طرحهای بزرگ دانش بنیان زیادی در استان وجود دارد که برای اجرا نیازمند منابع مالی هستند و در این راستا با توجه به سوق یافتن سرمایه‌های مردم به سمت بورس، صندوق سرمایه‌گذاری بورسی در استان ایجاد می‌شود تا بتوان از طریق بنگاه‌های اقتصادی بزرگ و سرمایه گذاران و جذب منابع مالی مردم، طرحهای بزرگ دانش بنیان را تامین مالی کرد.

علی رسولیان روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از چند واحد دانش بنیان در پارک علم و فناوری خراسان افزود: یکی از برنامه‌های مهم استان حمایت و توسعه شرکتهای دانش بنیان و فناور است که هدفگذاری در این راستا رساندن خراسان رضوی از حیث برخورداری از شرکتهای دانش بنیان به رتبه دوم کشور بعد از تهران است.

وی اظهار داشت: واحدهای دانش بنیانی که امروز فعالیت آنها از نزدیک مورد بررسی قرار گرفت در حوزه طراحی و تولید مبدلهای حرارتی در کشور منحصر به فرد بودند و پمپهای پیشرفته با برد بالا و سیستم مدیریت هوشمند شبکه‌های آب و برق و گاز و بخشهای پزشکی تولید می‌کردند یا امکان تولید وسایل پزشکی از جمله سی. تی. اسکن و ونتیلاتور را داشتند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: مجموعه تولیدات و طراحی‌ها و فناوریها در پارک علم و فناوری خراسان بی‌نظیر و منحصر به فرد است و ایده‌های زیادی از سوی شرکتهای دانش بنیان در این پارک ارایه می‌شود که دولت باید حتما آنها را حمایت کند تا شرایط برای فعالیت بهتر آنها فراهم و فضای مناسب برای استقرار آنها ایجاد شود.

رسولیان افزود: پارک علم و فناوری خراسان فضای مناسبی را به منظور جلب مشارکت بخش خصوصی برای تامین فضا برای استقرار شرکتهای دانش بنیان و فناوری که ایده و محصول خود را به مرحله تجاری سازی رسانیده‌اند ایجاد کرده است.

وی اضافه کرد: این فضا در قالب توسعه ۵۰ هکتاری اراضی پارک علم و فناوری و استقرار ۳۰ واحد دانش بنیان در آن با در اختیار گرفتن فضاهای ۱۷۰ تا ۲۰۰ مترمربعی و همه امکانات میسر می شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: طبق بررسی‌های انجام گرفته ۴۵ شرکت دانش بنیان در خراسان رضوی برای تجاری سازی محصول خود نیازمند فضای جدید متناسب با فعالیتشان و نزدیک به مراکز علمی و دانشگاهی و صنعتی هستند که در تلاش برای تامین فضای مناسب برای آنها هستیم.

رسولیان افزود: در این استان واحدهای صنعتی بسیار بزرگی مانند صنایع فولادی و مرتبط با صنایع معدنی وجود دارد که برای تامین قطعات مورد نیاز خود که عمدتا از خارج استان تامین می‌شود نیازمند خدمات شرکتهای دانش بنیان هستند و در همین راستا تلاش شده است که ارتباط بیشتری بین شرکتهای دانش بنیان و واحدهای صنعتی بزرگ استان از جمله پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها و واحدهای بزرگ صنایع معدنی مانند فولاد و مس برقرار شود.

 ۵.۵ درصد از مجموع کل شرکتهای دانش‌بنیان فعال در سطح کشور در خراسان رضوی مستقر و فعال هستند.  ۲۶۰ شرکت دانش‌بنیان احراز صلاحیت شده در زیر مجموعه پارک علم و فناوری خراسان مشغول فعالیت است که استان از این حیث بعد از استانهای تهران و اصفهان رتبه سوم را دارد. ۶۰۰ شرکت فناور نیز در خراسان رضوی فعال هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =