فرآیند احداث سایت پسماند صنعتی قم با سرعت انجام شود

قم ـ ایرنا ـ معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم گفت: فرآیند جذب سرمایه گذار و واگذاری زمین برای احداث سایت پسماند ویژه و صنعتی قم باید هرچه سریع‌تر انجام شود.

محسن بهشتی روز چهارشنبه در جلسه کارگروه مدیریت پسماند استان قم  افزود: با توجه به مجموعه عوامل و مؤلفه ها، بهترین مکان برای احداث سایت پسماند ویژه و صنعتی قم انتخاب شده و باید هرچه سریع‌تر مراحل اجرایی و واگذاری ساخت پروژه به سرمایه گذار مناسب انجام شود.

وی با بیان اینکه به هیچ عنوان اجازه ورود پسماند صنعتی دیگر استان‌ها به قم را نخواهیم داد، خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذار برای ارزیابی توجیه اقتصادی این پروژه باید بداند که فقط اجازه دریافت پسماندهای ویژه و صنعتی استان قم را خواهد داشت.

معاون عمرانی استانداری قم در ادامه افزود: برای جذب سرمایه گذاران متخصص جهت احداث سایت جمع آوری پسماند ویژه و صنعتی استان قم باید فراخوان انجام شده و ارزیابی های زیست محیطی طرح های پیشنهادی و اهلیت سنجی سرمایه گذاران به سرعت انجام شود.

بهشتی با اشاره به مدیریت پسماندهای بیمارستانی در ایام شیوع کرونا با همکاری و هماهنگی دستگاههای اجرایی ذیربط در استان قم، تصریح کرد: برای برطرف کردن مشکل زباله گردها در قم نیز باید با سرشبکه های آنها برخورد کنیم، زیرا این شبکه‌ها ناهنجاری ها و تخلفات دیگری را نیز به دنبال دارند.

وی با بیان اینکه حجم پسماندهای کرونایی مربوط به بیماران قرنطینه در منازل اندک است، بر ضرورت آموزش و فرهنگسازی جهت تفکیک و جمع آوری مناسب این پسماندها توسط شهروندان تأکید کرد و گفت: رسانه ها و صدا و سیما برای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی درباره این موضوع وظیفه مهمی برعهده دارند.

 ۶ هکتار زمین برای احداث سایت پسماند صنعتی قم واگذار می شود

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم نیز در این جلسه با اشاره به تصویب مکان احداث سایت پسماند ویژه و صنعتی در شورای برنامه ریزی و توسعه استان گفت: در این پهنه مصوب در جوار سایت پسماند البرز، حدود ۶ هکتار در اختیار سرمایه گذاران قرار می گیرد.

سید رضا موسوی مشکینی با اشاره به تخلفات گسترده در تخلیه پسماندهای صنعتی در استان قم، بر اهمیت تسریع در احداث و بهره برداری از این سایت تأکید کرد و گفت: فراخوان برای جذب سرمایه گذاران متخصص و باتجربه برای ساخت این پروژه به زودی انجام می شود.

وی با بیان اینکه مدیریت پسماندهای عفونی بیمارستان ها با وجود افزایش بیش از ۳۰ درصدی  در ماه‌های گذشته به نسبت مطلوب بوده‌است، اظهار داشت: با توجه به اینکه در حال حاضر تمامی بیمارستان ها یک بخش را به بیماران کرونایی اختصاص داده اند، باید دقت و نظارت در این مسأله افزوده شود.

وی در پایان با اشاره به دادن پروانه کسب به بیش از ۳۰۰ واحد جمع آوری و تفکیک زباله و ضایعات در قم، آن را مغایر با تمامی قوانین دانست و گفت: این گاراژهای ضایعاتی مشکلات متعدد بهداشتی و زیست محیطی داشته و چرخه تفکیک و بازیافت پسماندها را نیز خدشه دار می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =