کمین، تاکتیک جدید داعش برای اعمال تروریستی در عراق

بغداد - ایرنا - در کمتر از دو هفته، گروه تروریستی «داعش» در عملیات جنایتکارانه مشابه با استفاده از تاکتیک «کمین‌گذاری» یک فرمانده بلندپایه ارتش عراق را این بار در غرب این کشور به قتل رساند.

پس از حادثه ۲۸ تیر ماه گذشته در «الطارمیه» در شمال بغداد که منجر به قتل سرتیپ «علی حمید غیدان» فرمانده تیپ ۵۹ ارتش عراق شد، گروه تروریستی داعش، این بار در شهرستان «هیت» از توابع استان «الانبار» در غرب این کشور، سرتیپ «احمد عبدالواحد مسافر اللامی» فرمانده تیپ پیاده ۲۹ لشکر هفتم ارتش را با شیوه کمین‌گذاری ترور کردند.

بر پایه اعلام امروز (چهارشنبه) منابع امنیتی عراق، گروه تروریستی داعش در هر دو عملیات از تاکتیک کمین‌گذاری برای ترور فرماندهان ارتش این کشور استفاده کرده است.

در حادثه نخست، داعش با استفاده کمین‌گذاری و تک تیراندازها، خودرو حامل غیدان را به همراه چهار نظامی دیگر در منطقه الطارمیه هدف قرار داد و همه آنها را به قتل رساند.

در حادثه دوم، این گروه تروریستی به همین روش سرتیپ احمد اللامی را در کمینی که از قبل آماده کرده بود، به دام انداخت و او را به همراه یکی از نظامیان همراهش در منطقه العکبه در شهرستان هیت به قتل رساند و دو سرباز دیگر نیز در این حادثه زخمی شدند.

 این درحالی است که کانال خبری «صابرین نیوز» نزدیک به گروه‌های مقاومت در عراق، از افزایش تحرکات داعش در جاده «عرعر – عنازه» در نزدیکی مرز عراق با عربستان خبر داده است.

طبق این گزارش، داعش امروز با استفاده از سلاح‌های متوسط و خودروهای زرهی یک پاسگاه مرزی بین عراق و عربستان را هدف قرار داد که منجر به قتل دو نیروی ارتش و زخمی شدن چهار نفر دیگر شد.

طبق اعلام این کانال خبری، این پاسگاه و منطقه مرزی دو ماه پیش هم در معرض حمله گروه تروریستی داعش قرار گرفته بود.

بر اساس این گزارش، نیروهای ارتش عراق در مناطق مرزی غرب این کشور که پیش‌تر در اختیار نیروهای «الحشد الشعبی» بود، به صورت مکرر مورد حمله گروه تروریستی داعش قرار می‌گیرند.

نیروهای الحشد الشعبی به علت حملات هوایی پیاپی آمریکایی‌ها علیه آنها در مناطق مرزی غرب عراق، این محورها را تخلیه کرده و به نیروهای ارتش واگذار کرده‌اند.

همزمان با جایگزین شدن نیروهای ارتش در برخی از این محورها، گروه تروریستی داعش عملیات کمین‌گذاری برای هدف قراردادن فرماندهان ارتش عراق را به عنوان تاکتیک جدید علیه این نیروها در پیش گرفته است.

نخست‌وزیر عراق در این راستا در دیدار با فرمانده سازمان مبارزه با تروریسم و رییس سازمان امنیت این کشور بر ضرورت کوشش‌های مضاعف برای پیگرد و نابودی هسته‌های مخفی گروه تروریستی داعش تاکید کرده است.

سرتیپ «یحیی رسول» سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق امروز در بیانیه‌ای به مناسبت ترور فرمانده تیپ ۲۹ پیاده نظام ارتش هفتم این کشور تاکید کرد که تروریست‌هایی که مرتکب این جنایت ناجوانمردانه و بزدلانه شده‌اند، تحت تعقیب قرار می‌گیرند و خون این شهیدان بیهوده پایمال نخواهد شد.

گروه تروریستی داعش از ماه رمضان امسال (اوائل اردیبهشت) تا به امروز فعالیت چشمگیر و محسوسی در استان های دیاله، صلاح الدین، الانبار و جنوب استان های کرکوک و نینوا داشته است.

با وجود این که نیروهای امنیتی شماری از سرکرده های داعش را در این مدت به هلاکت رسانده و یا دستگیر کرده‌اند، اما همچنان هسته‌های پراکنده این گروه تروریستی در داخل عراق، دست به عملیات ایذایی علیه نیروهای ارتش و الحشد الشعبی می‌زنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =