۸ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۵۳
کد خبرنگار: 1465
کد خبر: 83889755
۰ نفر

برچسب‌ها

ساخت و سازهای خارج از طرح هادی در مهریز و تفت ممنوع است

یزد- ایرنا- رییس‌کل دادگستری یزد گفت: هرگونه ساخت و سازهای خارج از طرح هادی در شهرستان‌های تفت و مهریز ممنوع است و هیچ خدماتی توسط دستگاه‌ها برای متقاضیان ارائه نمی‌شود.

غلامعلی دهشیری در جلسه شورای حقوق بیت‌المال استان، اراضی ملی را سرمایه ای برای نسل‌های آینده ذکر کرد و افزود: ریشه بحث تعرض به اراضی ملی باید با حضور همه دستگاه‌های متولی خشکانده شود و دستگاه قضا نیز با تمام توان خود در این میدان است.

به گزارش عصر چهارشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی دادگستری یزد، وی ادامه داد: این تعرض‌ها در قالب واگذاری طرح‌های متعدد مانند طرح طوبا که بعد از مدتی تغییر کاربری داده شده یا در قالب برخی مستثنیات  که با حیله و اعمال نفوذ در کارشناسی‌ها انجام می‌شود صورت گرفته که جای بررسی و تامل دارد .

رییس‌کل دادگستری یزد خاطر نشان کرد: رییس قوه قضاییه، لواسان را نماد و نمود مبارزه با پدیده زمین خواری و تعدی به اراضی ملی عنوان کرد ولی همه جای کشور دارای مناطق خوش و آب هوایی است که در معرض تعرض صاحبان زور، قدرت و ثروت قرار دارد.

دهشیری با اشاره به نقش مردم در حفظ منافع ملی و قطع دست سودجویان از این حوزه اظهار داشت: سامانه سجام قوه قضاییه آماده دریافت گزارشات مردمی در این حوزه است و به جد گزارشات رسیده پیگیری خواهد شد.

وی تصریح کرد: مقرر شد کمیسیون ماده ۹۹ که متولی ساخت و سازهای غیر مجاز در مناطق روستایی است حداقل یکبار در ماه در شهرستان تفت برگزار و به ساخت و سازهای غیرمجاز به صورت دقیق بررسی و حکم لازم صادر شود.

رییس‌کل دادگستری یزد اضافه کرد: در خصوص اراضی مشجر و مستمر که پس از اجرای حکم قلع ید یا رفع تصرف، سبز است نیز مصوب شد در راستای ماده ۳ قانون حافظت از منابع طبیعی از طریق مزایده به افرادی واگذار تا بتواندضمن مراقبت از اشجار مشجر و مثمر آن بهره مالکانه‌ای برد.

وی به تشکیل کمیته فرعی در شورای دفاع از حقوق بیت المال اشاره کرد و گفت: این کمیته درخواست‌ها و مشکلات رسیده را بررسی و پس از کارشناسی در صحن علنی شورا جهت تصمیم‌گیری مطرح خواهد کرد.

رییس‌کل دادگستری یزد بر لزوم تسریع در اجرای طرح کاداکستر تاکید کرد و گفت: این طرح به صورت کامل تا پایان آذرماه در منطقه ده بالا اجرا می‌شود  که اقدام موثری در جلوگیری از تعرض به اراضی ملی خواهد بود.

دهشیری گفت: در مورد مستثنیات روستاها نیز مقرر شد در مواردی که بدون معارض است حراست و مراقبت از آن  به دهیاری ها واگذار تا با خرد جمعی از آن ها برای عمران و آبادی روستاها وفق مقررات و ضوابط استفاده شود.

در طول ۴۰ سال گذشته ۲۶۲ طرح هادی روستایی در این استان اجرا شده که ۷۵ طرح آن با ۶۲ میلیارد ریال اعتبار در سال ۹۷ بوده است.

یکی از مهمترین و در واقع نخستین فعالیت عمرانی بنیاد مسکن در استان اجرای طرح هادی روستایی است که در ۴۰ سال عمر بابرکت انقلاب اسلامی مطالعه ۴۱۱ طرح انجام شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =