گزارش وزیران بهداشت و علوم از تهیه پروتکل‌های بهداشتی مراسم محرم و آزمون‌های سنجش

تهران- ایرنا- وزیران بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و علوم، تحقیقات و فناوری در جلسه امروز هیات دولت از تهیه پروتکل‌های بهداشتی برای برگزاری مراسم سوگواری در محرم و برپایی آزمون‌های سنجش گزارش ارائه کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیات دولت، در جلسه روز چهارشنبه هیات دولت که به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی برگزار شد، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از همکاری نهادها و مراکز حوزوی و فرهنگی در تهیه پروتکل‌های بهداشتی برای برگزاری مراسم سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) گزارش داد.

منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز در جلسه امروز هیات دولت از آمادگی وزارت متبوع برای برگزاری آزمون‌های سنجش با رعایت همه موازین و دستورالعمل‌های بهداشتی خبر داد.

در ادامه جلسه امروز، اعضای دولت به بحث و بررسی پیرامون تعدادی از پیشنهادهای دستگاه‌های اجرایی پرداخته و آنها را از تصویب گذراندند.

اختصاص اعتبار برای تکمیل بازسازی و آبگیری سردهنه‌های کشاورزی سیل‌زده در استان‌های مازندران، گیلان و گلستان

با تصویب هیات وزیران، مبلغ ۱۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار به منظور تکمیل بازسازی و آبگیری سردهنه‌های کشاورزی خسارت دیده از سیل سال‌های گذشته و جلوگیری از عدم زیر کشت رفتن برنج در سطح وسیعی از اراضی مستعد استان‌های مازندران، گیلان و گلستان، به شرکت‌های سهامی آب منطقه‌ای استان‌های مذکور اختصاص یافت.

همچنین وزارت نیرو (شرکت‌های سهامی آب منطقه‌ای استان‌های مازندران، گیلان و گلستان) موظف شد ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام عملیات مذکور، گزارش عملکرد اعتبارات فوق را هر سه ماه به سازمان‌های برنامه و بودجه کشور و مدیریت بحران کشور ارسال کند.

تهاتر مطالبات و بدهی‌های تعدادی از شرکت‌های خصوصی با دولت

با تصویب دولت، مطالبات شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران (مپنا) بابت مطالبات شرکت‌های تابعه شامل شرکت تولید برق پره سر مپنا به مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال و شرکت فارس گاز پاورپلنت به مبلغ (۵۹/۳۴۰/۹۸۱/۴۵۹) ریال از شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی با اصل بدهی این شرکت‌ها به گمرک جمهوری اسلامی ایران تهاتر شد.

هیات وزیران همچنین با تهاتر مطالبات شرکت فارس غاز باوربلانت و شرکت ساوت اصفهان پاورپلنت از شرکت دولتی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی با بدهی همان شرکت‌ها به سازمان امور مالیاتی کشور به مبلغ (۴/۹۰۰/۸۷۸/۷۹۴/۹۴۰) ریال موافقت کرد.

همچنین شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی تا سقف تهاتر انجام شده، حسب مورد جایگزین اشخاص بدهکار مربوط می‌شود و مکلف است ضمن اصلاح حساب، حسب مورد نسبت به پرداخت مبالغ مورد نظر به حساب درآمد عمومی کشور نزد خزانه‌داری کل کشور در سررسید مقرر بر اساس ضوابط و مقررات مربوط با هماهنگی گمرک جمهوری اسلامی ایران و سازمان امور مایلاتی کشور اقدام کند.

تصمیم دولت درخصوص تأمین سنگ آهن مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد

هیات وزیران به منظور تأمین سنگ آهن مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد، مصوب کرد در صورتی که مجتمع صنعتی مذکور برای تکمیل زنجیره تولید فولاد نسبت به احداث واحد کنسانتره سنگ آهن (به میزان ۵/۲ میلیون تن) در جوار معادن سنگ آهن خواف سرمایه‌گذاری کند، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران مکلف است سنگ آهن مورد نیاز واحد مزبور را متناسب با ذخایر قطعی حاصل از آنومالی های جدید اکتشافی در سنگان خواف تأمین کند. همچنین زمین مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری توسط سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با قیمت کارشناسی رسمی دادگستری قابل واگذاری است.

در صورت عدم احداث واحد کنسانتره فوق‌الذکر، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران مکلف است نسبت به تأمین کلوخه سنگ آهن مورد نیاز مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد (کارخانه کنسانتره به ظرفیت ۵/۲ میلیون تن در سال) متناسب با ذخایر قطعی حاصل از آنومالی‌های اکتشافی جدید در منطقه سنگان خواف اقدام کند.

اصلاح آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات

دولت با توجه به لزوم مدیریت بازگشت ارز حاصل از صادرات و کنترل واردات با اولویت تأمین مواد اولیه کارخانجات و کالاهای اساسی و ضروری و مقتضیات تجاری کشور، آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات در زمینه صدور کارت بازرگانی را اصلاح کرد.

آیین‌نامه اجرایی مربوط به ثبت پایان‌نامه‌های دارای طبقه‌بندی تصویب شد

در جلسه امروز هیات دولت، آیین نامه اجرایی تبصره ذیل بند (ت) ماده (۶۴) قانون برنامه ششم توسعه درخصوص اطلاعات و داده‌ها با موضوعات امنیتی، دفاعی و دارای طبقه‌بندی، موضوع قانون مجازات انتشار و افشای اسناد محرمانه و سری دولتی را به تصویب رساند.

به موجب آیین‌نامه مذکور، نیروهای مسلح موظفند یک نفر را به عنوان رابط سمات به دبیرخانه معرفی کرده و هر نوع اطلاعات صحیح فهرست و کتاب شناختی و چکیده پیشنهاد (پروپوزال) مربوط به آن دسته از طرح‌ها، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های نیروهای مسلح را که براساس قانون مجازات جرائم نیروهای مسلح - مصوب ۱۳۸۲ -، دارای هیچ سطحی از طبقه بندی نبوده و یا مشمول محدودیت در دسترسی یا حیطه‌بندی نشده باشد را مطابق با مفاد آیین‌نامه اجرایی در سمات ثبت کنند و در حیطه مأموریت‌ها و وظایف و اختیارات خود، منطبق با مفاد آیین‌نامه اجرایی با دبیرخانه همکاری کنند.

همچنین ثبت هرنوع اطلاعات یاد شده که براساس قانون مجازات جرائم نیروهای مسلح، دارای طبقه‌بندی در هر سطحی بوده و یا مشمول محدودیت در دسترسی یا حیطه‌بندی باشد، در سمات مجاز نیست مگر در آن دسته از سامانه‌های امن متعلق به نیروهای مسلح که امنیت و عملکرد آنها به تأیید سلسله مراتب حفاظت اطلاعات و فاوای نیروهای مسلح رسیده باشد.

دستگاه‌های اجرایی اطلاعات دارای طبقه‌بندی را پس از تصویب و پیش از انعقاد قرارداد، به شیوه‌ای که دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری تعیین می‌کند، به دبیرخانه تحویل و رسید آن را دریافت می­ کنند و دبیرخانه نیز موظف است اطلاعات دارای طبقه‌بندی موضوع این آیین‌نامه را تنها با درخواست کتبی بالاترین مقام دستگاه اجرایی متقاضی و با رعایت ماده مربوط در این آیین نامه، در اختیار وی قرار دهد.

اصلاح نرخ های کارمزد خدمات صندوق ضمانت صادرات ایران

هیات وزیران با توجه به شرایط تحریم‌ها و لزوم حمایت حداکثری از صادرات خدمات فنی مهندسی کشور و نیز تأکید دولت مبنی بر ایجاد سازوکارهای مناسب مالی در بازارهای هدف، با اصلاح نرخ‌های کارمزد (حق بیمه) خدمات صندوق ضمانت صادرات ایران موافقت کرد.

بر این اساس، ضمانت­نامه‌­های مورد نیاز صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی به صورت‌های زیر صادر شود:

۱- ضمانت­نامه شرکت در مناقصه با تایید صلاحیت سازمان برنامه و بودجه کشور یا حسب مورد کارگروه موضوع ماده (۱۹) آئین‌نامه اجرایی حمایت از صدور خدمات فنی و مهندسی.

۲- ضمانت‌نامه حسن انجام تعهدات، پیش­پرداخت، استرداد کسور وجه‌الضمان و همچنین گواهی سقف ضمانت­‌نامه‌­ای و اعتباری مورد نیاز برای صادرکنندگان پس از تایید کارگروه موضوع ماده (۱۹) آیین‌نامه اجرایی حمایت از صدور خدمات فنی و مهندسی.

برای صدور ضمانت‌نامه­‌های (شرکت در مناقصه، پیش‌­پرداخت، حسن انجام کار، کسور وجه الضمان)، در مقابل حداکثر ۲ درصد وجه نقد یا سایر وثایق مورد قبول صندوق و ۹۸ درصد سفته نسبت به ارزش ضمانت نامه و نرخ کارمزد صدور ضمانت نامه به میزان نیم درصد ارزش ضمانت نامه‌های مورد نیاز می‌باشد.

در مورد خسارت و تأمین ذخایر فنی که درآمدهای صندوق کفاف پرداخت آنها را ندهد، مطابق قانون چگونگی اداره صندوق ضمانت صادرات ایران اقدام خواهد شد.

نرخ کارمزد برای سایر پیمانکاران نیازمند به اخذ انواع ضمانت نامه‌های شرکت در مناقصه، حسن انجام تعهدات، پیش­‌پرداخت، استرداد کسور وجه الضمان، و گمرکی که مشمول بندهای فوق نمی‌شوند، در پروژه‌های برون مرزی و پروژه‌های صادرات محور داخل کشور (و مبنا قراردادن گروه ریسک ۲ برای ایران) تعیین می‌شود.

تأمین خوراک شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان

با تصویب دولت، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران مجاز شد نسبت به تأمین سنگ‌آهن دانه‌بندی از معادن سنگان و چاه گز برای شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان اقدام کند.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha