نیمی از مودیان مالیاتی جامعه پزشکی لرستان کارتخوان ندارند

خرم‌آباد - ایرنا - مدیرکل امور مالیاتی لرستان گفت: از مجموع یکهزار و ۴۰۹ مودی مالیاتی جامعه پزشکی لرستان تنها نیمی مجهز به دستگاه کارتخوان هستند.

هادی ملکشاهی روز چهارشنبه در دیدار با اعضای هیات مدیره نظام پزشکی و نماینده انجمن داروسازان افزود:  بنابر بند (ی) تبصره ۶ قانون بودجه سال ۹۸ و تبصره ۲ ماده ۱۶۹قانون مالیات‌های مستقیم؛ همه صاحبان مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی که مجوز فعالیت آن‌ها ازسوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی ایران و یا سازمان نظام دامپزشکی و سازمان دامپزشکی ایران صادر می‌شود، نسبت به نصب، راه اندازی و استفاده از پایانه فروشگاهی مرتبط مکلف هستند.
وی با تجلیل از ایثار جامعه پزشکی و پیراپزشکی در دوران کرونا، به نقش حیاتی مالیات و محوریت آن در بودجه کشور اشاره کرد و اظهار داشت: مالیات الکترونیک و نظام مالیاتی هوشمند برای مبارزه با فرار مالیاتی و تحقق عدالت مالیاتی  راه اندازی شده است.

وی ادامه داد: از جامعه پزشکی  انتظار می رود با توجه به تعهد شغلی و وظایف شهروندی خود، نسبت به نصب دستگاه کارت‌خوان جهت شفافیت تراکنش‌های بانکی اقدام کنند.
مدیرکل امور مالیاتی لرستان تاکید کرد: رصد تراکنش‌های بانکی نه معیار مالیات ستانی بلکه ابزار بررسی مالیات‌  است و نصب دستگاه کارتخوان و درج آن در سامانه موجب می شود سایر تراکنش های مالی پزشکان کمتر مورد تاکید قرار بگیرد و از ۱۰ درصد معافیت خوداظهاری مالیاتی به مدت ۲ سال استفاده نمایند.
ملکشاهی  تصریح کرد: ۱۸ماه پس از تصویب قانون نصب کارتخوان برای پزشکان، نداشتن دستگاه پز به منزله فرار مالیاتی است و به زودی لیست پزشکان، دندانپزشکان و داروسازانی که فاقد دستگاه کارتخوان هستند در اختیار نظام پزشکی قرار داده می شود.

وی با اشاره به فرا رسیدن فصل اظهارنامه مالیاتی در ماههای مرداد و شهریور برای افراد حقیقی و حقوقی  اضافه کرد: با هوشمندسازی نظام مالیاتی مودیان به سه گروه بدون ریسک (خطر)، کم ریسک و پرریسک تقسیم می‌شوند ولی با این وجود تا آن زمان تاکید اداره کل امور مالیاتی استان بر روی خود اظهاری مودیان خواهد بود.

ملکشاهی با اشاره به ابلاغ الکترونیک از پزشکان خواست جهت کاهش تردد و رعایت پروتکل‌های بهداشتی با درخواست ابلاغ الکترونیک در سامانه مالیاتی بشکل الکترونیکی پیگیر ابلاغیه‌های مالیاتی خود باشند.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =