سرمایه خُرد زنان روستایی شیروان سه برابر شد

بجنورد- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی شیروان گفت: سرمایه صندوق خُرد زنان روستایی این شهرستان در ۲ سال اخیر به سه برابر افزایش یافته است.

مهران حیاتی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در سال ۹۶ سرمایه اولیه این صندوق ۷۸۰ میلیون ریال بود که انگیزه زنان روستا، اشتغالزایی و دریافت تسهیلات با کارمزد موجب شده اینک این سرمایه به ۲ میلیارد و ۵۰ میلیون ریال افزایش یابد.
وی گفت: هم اکنون هشت صندوق خرد زنان در شهرستان فعال هستند که صندوق خرد زنان روستایی خانلق در سال ۸۶ و مابقی در سال ۹۶ فعالیت خود را آغاز کرده اند و جمعیت این صندوقها اکنون به ۳۸۴ نفر رسیده است.
حیاتی افزود: به طور شاخص زنان فعال در این صندوق ها به کار پرورش کرم ابریشم، زنبور عسل، دام و صنایع دستی شامل گلیم و قالیبافی و تولید داروهای گیاهی مشغول هستند که آمادگی لازم برای حمایت از زنان در بخش کشاورزی وجود دارد و در این قسمت هر کمکی لازم باشد به جامعه کشاورزی انجام خواهد شد.
مدیر جهاد کشاورزی شیروان گفت: هدف از تأسیس این صندوق‌ها تقویت و توانمندسازی زنان روستایی در زمینه‌های مختلف کشاورزی و افزایش درآمد خانوارهای کم درآمد از طریق پرداخت وام‌های کوچک برای انجام فعالیت‌های درآمدزا است.
حیاتی، بهبود وضعیت اقتصادی و ایجاد اشتغال برای زنان روستایی و توسعه صنایع کوچک و خانگی خاص زنان روستایی، کاهش مهاجرت از روستا، کاهش فقر و ارتقای مهارت‌های فردی و اجتماعی زنان روستایی را از دیگر اهداف راه اندازی این صندوق‌ها برشمرد.
وی گفت: در آینده به منظور ارتقای مهارت‌های زنان روستایی عضو این صندوق‌ها و آموزش اصولی کارآفرینی، کارگاه‌های آموزشی متعدد با عنوان مهارت‌های زندگی شغلی و مهارت‌های کسب و کار ویژه اعضای صندوق‌های اعتبارات خرد و تسهیلگران زنان روستایی توسط کارشناسان این مدیریت در روستاهای حوزه عمل اجرا خواهد شد.
وی افزود: تشکیل این صندوق‌ها به دلیل توسعه و بهبود کسب و کار زنان روستایی و مشارکت آنان در بهبود اقتصاد خانواده بسیار حائز اهمیت بوده و می‌تواند منجر به رونق تولید در منطقه شود.
شهرستان شیروان ۱۵۶ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۸ درصد آنان ساکن روستاها هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =