طرح سازگاری با کم‌آبی باید در کرمانشاه اجرا شود

کرمانشاه- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمانشاه با بیان اینکه استان با کاهش سطح مخازن آب روبه رو است، گفت: طرح سازگاری با کم آبی باید هرچه سریع تر در کرمانشاه اجرا شود.

بهرام درویشی روز چهارشنبه در رابطه با این طرح به ایرنا، گفت: اجرایی شدن این طرح ملی در کرمانشاه ضروری است؛ وزارت نیرو با اجرای این طرح می خواهد مشکل آب را به شکل اساسی و بلندمدت و کوتاه ‌مدت مرتفع و مدیریت کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه کرمانشاه افزود: امیدواریم با حمایت تمامی دستگاه‌های مرتبط بتوانیم شاهد روزهای بی‌تنشی در بخش آب کشور باشیم و سازگاری با کم‌آبی را به شکلی عملی و نه صرفاً شعاری به مرحله اجرا دربیاوریم.

درویشی برنامه سازگاری با کم آبی را سرلوحه تمامی تصمیمات حوزه آب استان برشمرد و گفت: برای اجرای این طرح آمارها را با دقت و ظرافت هرچه تمام تر تهیه و تدوین خواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه آب باید براساس داشته ها حرکت و تصمیم گیری کنیم، افزود: به دلیل محدودیت منابع سطحی مخازن آب زیرزمینی بی رویه مورد بهره برداری قرار گرفته است تا جایی که این موضوع منجر به از بین رفتن تعادل بیلان آبخوان ها، افت سطح آب زیرزمینی و کاهش ذخیره مخازن شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمانشاه عنوان کرد: برای بهره برداری پایدار از منابع آب باید نوع نگاه، برنامه ریزی و مدیریت در این حوزه تغییر کند از این رو ضروری است طرح ایجاد تعادل بین منابع و مصارف آب زیرزمینی و جبران کسری حجم مخزن در دستور کار قرار گیرد.

درویشی گفت: باید در صدور مجوز تخصیص هدفدار حرکت کنیم و تخصیص های صادره را بطور واقعی در جهت رشد صنعت استان مدنظر قرار دهیم.

وی حمایت از سرمایه گذاری را یکی از اولویت های این شرکت دانست و اظهار داشت: باید مراقب باشیم افراد سودجو و فرصت طلب به بهانه ایجاد گلخانه در این بخش ورود نکنند.

میانگین بارش باران در استان کرمانشاه از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون ۴۵۶ میلیمتر است که نسبت به مدت مشابه سال زراعی گذشته ۴۲ درصد کاهش داشته ولی نسبت به دوره بلندمدت یک درصد افزایش نشان می دهد.

استان کرمانشاه با داشتن ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی و باغ یکی از قطب های کشاورزی کشور است.

کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت، ۱۴ شهرستان، ۳۲ شهر و ۲ هزار ۵۹۵ روستا دارد و در غرب ایران واقع شده است.

اخبار مرتبط