۲۸ تیم دامپزشکی بر سلامت دام‌های قربانی جنوب کرمان نظارت می‌کنند

جیرفت - ایرنا - مدیرکل دامپزشکی جنوب کرمان از آمادگی ۲۸ تیم ثابت و سیار دامپزشکی برای نظارت بر ذبح قربانی‌ها در عید قربان خبر داد.

علی احمدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تعداد واحدهای سیار اداره کل دامپزشکی جنوب کرمان را ۱۴ تیم و واحدهای ثابت را نیز ۱۴ تیم اعلام کرد.

وی ادامه داد: این تیم‌ها در هفت شهرستان جنوبی استان کرمان بر فعالیت‌های دامپزشکی نظارت می‌کنند.

مدیرکل دامپزشکی جنوب کرمان گفت: با توجه به در پیش بودن عید سعید قربان و ضرورت نظارت بهداشتی و شرعی بر دام‌های قربانی و نیز به منظور حفظ سلامت مصرف کنندگان و تامین بهداشت عمومی، این تیم‌ها برای نظارت بهداشتی ساماندهی شدند.

وی افزود: کشتارگاه‌های دام موجود در منطقه نیز با حضور بازرس بهداشتی و ناظر شرعی اقدام به فعالیت می‌کنند.

احمدی از شهروندان خواست از کشتار دام‌ها در منازل و معابر خودداری کرده و ضمن مراجعه به کشتارگاه در حضور بازرس بهداشتی و ناظر شرعی نسبت به ذبح دام‌های قربانی خود اقدام و از سلامت لاشه اطمینان حاصل کنند.

وی با بیان اینکه بعضی از بیماری‌های مشترک بین انسان و دام مانند بیماری تب کریمه کنگو در دام علائم بالینی خاصی ندارند، تصریح کرد: برای پیشگیری از بیماری‌های مشترک بین انسان و دام، مصرف کنندگان بایستی گوشت دام تازه کشتار شده و آلایش آن را حداقل به مدت ۲۴ ساعت در یخچال نگهداری و سپس مصرف کنند.

جنوب کرمان با یک میلیون نفر جمعیت از هفت شهرستان جیرفت، عنبرآباد، کهنوج، قلعه‌گنج، منوجان، فاریاب و رودبار جنوب تشکیل شده است.