۵۱۷ هزار تن گندم در کرمانشاه خرید تضمینی شد

کرمانشاه- ایرنا- رییس سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه با بیان اینکه تاکنون بیش از ۵۱۷ هزار تن گندم به صورت تضمینی توسط مراکز خرید دولتی از کشاورزان استان خریداری شده است، گفت: ۷۱ درصد مطالبات گندمکاران هم پرداخت شده است.

به گزارش ایرنا، روابط عمومی جهاد کشاورزی استان کرمانشاه روز چهارشنبه به نقل از نوربخش حاتمی اعلام کرد: امسال در بیش از ۳۹۲ هزار هکتار از اراضی استان  گندم کشت شد که این سطح شامل ۳۰۱ هزار هکتار گندم دیم و ۹۱ هزار هکتار گندم آبی است.

حاتمی، بیشترین سطح زیرکشت گندم را مربوط به شهرستان کرمانشاه اعلام و اضافه کرد: هم اکنون برداشت گندم در مناطق معتدل و سردسیر در حال انجام است.

وی در ادامه به عملکرد مزارع گندم استان اشاره و خاطرنشان کرد؛ میانگین عملکرد گندم آبی در استان چهار هزار و ۷۰۰ کیلوگرم در هکتار و میانگین عملکرد مزارع گندم دیم هزار و ۱۸۱ کیلوگرم در هکتار است.

وی سپس با بیان اینکه مزارع نمونه گندم استان تولیدات مناسبی داشته اند، گفت؛ در شهرستان روانسر از یک هکتار مزرعه گندم آبی ۱۱ هزار و ۲۵۰ کیلوگرم محصول برداشت شده است.

حاتمی در ادامه افزود: تاکنون تولید گندم استان به ۶۷۳ هزار تن رسیده و پیش بینی ها بیانگر آن است که تولید گندم در استان به ۸۷۰ هزار تن برسد.

وی همچنین پیش بینی کرد ۶۷۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان استان به صورت تضمینی خریداری شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در پایان از خرید ۳۷ هزار و ۷۰۰ تن گندم بذری و ۳۸ هزار و ۹۴۰ تن گندم ماکارونی خبر داد.

استان کرمانشاه با بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی و تولید سالانه بیش از چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی، دامی و باغی یکی از قطب های کشاورزی کشور است.

در این استان حدود ۱۲۵ هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند.

اخبار مرتبط