بررسی طرح استحکام بخشی قلعه فلک‌الافلاک خرم‌آباد

خرم‌آباد- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی لرستان از مرحله نخست بررسی طرح استحکام بخشی قلعه فلک الافلاک خرم‌آباد در شورای تخصصی امور پایگاه ها خبر داد.

سید امین قاسمی روز چهارشنبه به رسانه ها  اعلام کرد: در نشست شورای تخصصی پایگاهها، گزارش اولیه از وضعیت مطالعات پیشین و مطالعات انجام شده در خصوص مقاوم‌سازی بستر و سازه قلعه و روش‌های بهسازی و مقاوم‌سازی از سوی مشاور طرح ارائه شد.

وی افزود: تحلیل و ابعاد مدل‌های ارایه شده، نتایج آزمایش‌ها بر روی نمونه‌های نقشه‌های سه‌بعدی منجر به ساخت مدل سازه، معرفی و پیشنهاد روش‌های بهسازی و روش‌های مقاوم‌سازی با نتایج تحلیل‌ها و مشاهده‌های میدانی از جمله موضوعات مطرح شده در این نشست از سوی مشاور طرح بود.

قاسمی ادامه داد: بهسازی خاک با استفاده از شمع، استفاده از میکروپایل، سبک سازه بام قلعه، تقویت دیوار به دو روش، شانکریت دیواره‌ها و ایجاد هسته مرکزی و پس‌کشیده از جمله روش‌های پیشنهادی بود که به گفته مشاور طرح با تحلیل تحقق‌پذیری طرح  پیشنهاد شده است.

وی عنوان کرد: موضوعات و پیشنهادهای ارایه شده در این نشست با حضور معاون وزارت میراث‎فرهنگی ، مدیرکل امور پایگاه‌ها، رئیس موزه ملی ایران و  اعضای شورای پایگاه‌ها در تهران مورد بحث بررسی قرار گرفت.

فلک‌الافلاک یا دژ شاپورخواست قلعه‌ای تاریخی در مرکز شهر خرم‌آباد در استان لرستان است.

فلک‌الافلاک با نام قلعه دوازده برجی هم شناخته می‌شود این بنا بر فراز تپه‌ای مشرف به خرم‌آباد و در نزدیکی رودخانه، در مرکز شهر قرار گرفته و چشم‌گیرترین اثر تاریخی و گردشگری در این شهر است.

تاریخ ساخت این قلعه به دوره ساسانیان بازمی‌گردد، این بنا در مهرماه سال ۴۸ با شماره ثبت ۸۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha