مراجعه مردم استان مرکزی به مراکز اهدای خون  ۱۰ درصد کاهش یافت

اراک - ایرنا - مدیرکل انتقال خون استان مرکزی گفت:  پس از شیوع ویروی کرونا، آمار مراجعه به پایگاه‌های انتقال خون در این استان ۱۰ درصد کاهش یافته در حالی که نیاز بیماران به خون و فرآورده‌های آن دائمی و مستمر است.

دکتر فاطمه‌السادات مهدویانی روز پنجشنبه به مناسبت ۹ مرداد( روز اهدای خون) در گفت و گو با ایرنا افزود: محیط مراکز و پایگاه‌های انتقال خون استان مرتب ضدعفونی می‌شود بنابراین اهداکنندگان خون، دغدغه آلودگی به ویروس کرونا نداشته باشند.

وی اظهار داشت: همچنان عمل‌های جراحی برای بیماران انجام می‌شود و نیاز به تامین خون و فرآوردهای خونی وجود دارد، بنابراین مردم نوع دوست نسبت به اهدای خون در شرایط کنونی اقدام کنند.

دکتر مهدویانی با بیان اینکه چهار نیروی این اداره کل روزانه اهداکنندگان مستمر را به اهدا خون فرامی‌خوانند، افزود: تاکنون وضعیت بحرانی برای ذخایر خونی استان ایجاد نشده است اما کاهش مراجعه برای اهدای خون ممکن است این شرایط را به دنبال داشته باشد بنابراین از مردم نوع دوست استان مرکزی برای اهدای خون دعوت می‌شود.

وی اظهار داشت: تاکنون گزارش علمی از انتقال ویروس کرونا در اهدای خون اعلام نشده و مردم نگران نباشند زیرا فاصله‌گذاری اجتماعی و همه تمهیدات بهداشتی و پروتکل‌های لازم در این خصوص در مراکز انتقال خون استان رعایت می‌شود.

دکتر مهدویانی افزود: کفش و دست‌های مراجعان در ابتدا ورود به مراکز اهدای خون ضدعفونی می شود و سپس تب سنجی شده و در صورت مشکوک بودن از پذیرش آنان خوداری به عمل می‌آید.

وی اظهار داشت: محیط معاینه و سالن‌های انتظار و خون‌گیری از جمله تخت‌های اهدا و پذیرایی به طور مستمر ضدعفونی می‌شوند و همه تجهیزات مصرفی در این خصوص یکبار مصرف، بهداشتی و استریل شده هستند.

۱۴ هزار و ۷۱۸ نفر در چهارماه امسال برای اهدای خون به مراکز اهدای خون استان مراجعه کردند که از این تعداد ۱۲ هزار و ۱۵۹ نفر موفق به اهدای خون شدند.

سازمان انتقال خون ایران در سال ۱۳۵۳ تاسیس شد و با تاسیس آن این امر مهم  قانونمند و از پراکنده کاری در این زمنیه جلوگیری شد.
در حال حاضر سازمان انتقال خون در ایران بالاترین و تنها مرجع تصمیم‌گیری در زمینه تامین و توزیع خون و فرآورده‌های خونی سالم در کشور است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها