کاشی‌کاری مسجد تاریخی امام خمینی(ره) تهران با مستندنگاری تغییر کرد

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی وزارت میراث فرهنگی با اشاره به اینکه بحث‌هایی در فضای مجازی در خصوص مرمت مسجد امام خمینی (ره) تهران وجود دارد، گفت: کاشی‌کاری گنبد این مسجد با مستندنگاری تغییر کرد.

سیدهادی احمدی رویینی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه این گنبد مربوط به دوره قاجاریه بوده و در زمان پهلوی تغییری در کاشی‌کاری آن به وجود آمده بود، بیان کرد: قبل از هر اقدامی اسناد مربوط به فرم، نقش و رنگ کاشی‌ها در دوران قاجار جمع‌آوری و گنبد به شکل اصلی خود مرمت شد.

به گفته وی کاشی‌ها به علت فرسودگی و شکستگی با همان شیوه اولیه تعویض شده است و کاربران فضای مجازی نباید نگران تغییر در کاشی‌کاری این مسجد باشند.

مسجد امام خمینی (ره) از بناهای دوره قاجار است که در بازار تهران قرار دارد و به عنوان یکی از آثار ملی ایران در اول مهرماه ۱۳۶۳ با شمارهٔ ثبت ۱۶۶۷ به ثبت رسید.

این مسجد با قدمتی در حدود ۱۸۰ سال از زیباترین مساجد تاریخی تهران به شمار می‌رود و بنابر شواهد تاریخی این مسجد دومین مسجد جامع بزرگ تهران بعد از مسجد جامع بازار یا جامع عتیق بود.

بنابر کاشی‌نوشته‌ها و کتیبه‌هایی که در ایوان جنوبی مسجد به جا مانده، زمان تقریبی شروع ساخت آن سال ۱۲۱۲ یا ۱۲۲۴هـ. ق است؛ در اصلی این مسجد در جهت شمالی آن طی سال ۱۳۰۷هـ. ق به دستور ناصرالدین‌شاه قاجار تعمیر و نیز به دستور وی دو مناره در دو طرف گل‌دسته مسجد ساخته شد.

قصر سنگی تهران به فهرست ملی بازگشت

«احمدی رویینی» همچنین در خصوص روند بازگشت کاخ ثابت‌پاسال یا قصر سنگی به فهرست ملی، گفت: این موضوع از طریق بخش حقوقی وزارت میراث فرهنگی مجدد پیگیری شد.

وی با بیان اینکه این اثر به صورت اضطراری در هفتم خرداد ۱۳۹۶ در فهرست آثار ملی ثبت و پس از مدتی از فهرست خارج شده بود، بیان کرد: پرونده این بنای تاریخی در دیوان عدالت اداری مجدد مطرح و رای به بازگشت این اثر ملی داده شد.

بنای ثابت‌پاسال که با عنوان «کاخ ورسای ایران» یا «قصر سنگی» از آن یاد می‌شود، به ایرج‌ثابت پسر حبیب‌الله ثابت، سرمایه‌دار ایرانی در پیش از انقلاب تعلق داشت و به عنوان بزرگترین خانه تهران در انتهای شمالی خیابان آفریقا قرار دارد.
معماری آن از روی الگوی معماری قصر پتی تریانو در ورسای ساخته شده و اگرچه به ظاهر شبیه به قصرهای فرانسه است ولی در تزئینات آن هنرهای ایرانی به کار رفته است؛ این خانه پیش از انقلاب گران‌ترین و بزرگ‌ترین خانه شهر تهران به شمار می‌رفت و ارزش آن در آن زمان حدود ۱۵ میلیون دلار برآورد شده بود.
ساخت این خانه در سال ۱۳۴۰ آغاز و در مدت زمانی ۱۲ ساله به اتمام رسید؛ این خانه تاریخی ۱۱ هزار و ۵۴۳ مترمربع مساحت دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =