کرونا تلاش‌های هشت ساله میراث فرهنگی یزد را به باد داد

یزد- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد گفت: بخش‌های گردشگری و صنایع دستی استان، این روزها به دلیل شیوع و گسترش بیماری کرونا حال و روز خوشی ندارد و تمام تلاش‌های هشت سال گذشته میراث استان در این ۲ حوزه در حال نابودی است.

مصطفی فاطمی عصر چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: فعالان این بخش تا قبل از شیوع کرونا هزینه‌های بسیاری را متحمل شدند، زمین و وام گرفتند، ساخت و ساز کردند و موفق هم بودند اما حالا یکی یکی در حال تعطیل شدن هستند.

اجاره اتاق هتل‌ها با حدود یک سوم قیمت 

وی با بیان اینکه بخش گردشگری با اوضاع اقتصادی نامطلوبی دست و پنجه نرم می‌کند و هتل‌ها با حداقل ظرفیت در حال فعالیت هستند و برخی از آنها با فقط ۱۰ درصد ظرفیت خود فعالیت می کنند یادآور شد: هر اتاق یک هتل ۱۲ میلیون ریال هزینه دارد در حالی که هتلداران، این اتاقها را به قیمت هر واحد چهار میلیون و ۸۰۰ هزار ریال به متقاضی می دهند.

فاطمی ادامه داد: یزد اولین استانی بود که هتل داران آن برای حفظ سلامتی مردم، داوطلبانه هتل های خود را تعطیل کردند؛ چشم انداز سازمان جهانی بهداشت هم این است که فقط ۵۰ درصد هتل‌ها می‌توانند از این بحران عبور کنند .

فعالان صنایع دستی، بازار فروش خود را از دست داده‌اند

مدیرکل میراث استان یزد در ادامه به اوضاع بخش صنایع دستی هم اشاره کرد و گفت: ۳۵۰۰ صنعتگر و ۳۰۰۰ کارگر این بخش، بازار فروش خود را از دست داده اند به گونه ای که حتی مایحتاج اولیه زندگی خود را هم نمی‌توانند تامین کنند.

وی این مشکل را جهانی و کشوری دانست و افزود: تلاش شده تا بخشی از مشکلات صنعتگران این بخش رفع شود و برای همین منظور صندوق خانه فرهنگ صدوقی برای کمک به اقشار اسیب پذیر صنایع دستی استان راه اندازی شده است.

فاطمی از آغاز فروش مجازی صنایع دستی هم خبر داد و تصریح کرد: برای کمک به این بخش، مجموعه های متعدد گردشگری راه اندازی شده و از مسولان استان هم خواسته ایم برای رونق این بخش اقدام به خرید صنایع دستی استان کنند.

وی به تبدیل خانه قدیمی سید شمس‌الدین به مرکز توزیع صنایع دستی هم اشاره کرد و افزود: در استانداری مرکز دائمی صنایع دستی ایجاد شده و در میبد و اردکان هم بازارچه این صنعت برای رونق دوباره آن راه اندازی شده است.

بی‌تاثیری اقدامات به دلیل نبود مشتری! قطع برق و آب فعالان بخش گردشگری و صنایع دستی

مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد از بی تاثیر بودن اقدامات انجام شده به دلیل نبود مشتری خبر داد و گفت: وقتی گردشگر خارجی نداریم طبیعتا مشتری هم نخواهیم داشت.

به گفته وی فعالان بخش گردشگری و صنایع دستی استان با حضور در این اداره کل از مشکلاتشان می گویند که قطع آب و برق و گاز آنها از ابتدایی‌ترین آنها است .

وام فعالان بخش گردشگری و صنایع دستی پرداخت نشده است

فاطمی با اشاره به اینکه دولت وام ۱۶ میلیون تومانی برای این منظور، تعیین کرده بود اظهار داشـت: این وام برای بیمه شده ها است و برای آنهایی که بیمه نبودند هم وام ۶ میلیونی منظور شده اما هنوز این وام‌ها پرداخت نشده است .

آمار گردشگران خارجی از ۶۴ هزار نفر به زیر ۲۰۰ نفر رسیده است

مدیر کل میراث استان یزد از کاهش شدید ورود گردشگران خارجی به استان هم خبر داد و گفت: در سه ماه نخست پارسال ۶۴ هزار گردشگر از این استان دیدن کردند که این رقم در مدت مشابه امسال به زیر ۲۰۰ نفر رسیده است. 

وی اضافه کرد: امسال فقط ۲۰ هزار گردشگر داخلی و ۶۶ گردشگری خارجی داشتیم که فقط یک درصد گردشگران استان را در شرایط عادی تشکیل می دهند.

به گفته این مسوول، در شرایط عادی سالانه دو میلیون گردشگر داخلی داریم.

۱۰۰۰ میلیارد تومان درآمدی که کسب نشد!

فاطمی گفت: در ۱۰۰ روز کاری امسال ۱۰۰۰ میلیارد تومان "نبود منافع" یعنی درآمدی که کسب نشد در این بخش استان به ثبت رسید.

به گفته وی ۱۵ هزار نفر در بخش گردشگری و صنایع دستی استان اشتغال وجود دارد که ۶۰ درصد آنها مشکلات درآمدی دارند و بقیه هم با حداقل درآمد فعالیت میکنند .

نگران از دست دادن بخشی از زیرساخت های گردشگری هستیم

مدیر کل میراث یزد با ابراز نگرانی از اینکه ممکن از بخشی از زیرساختهای گردشگری را از دست بدهیم و بازسازی دوباره آنها به زمان زیادی نیاز داشته باشد تصریح کرد: کم کم در حال از دست دادن نیروهای انسانی مجرب این بخش هم هستیم که بازگرداندن آنها هم زمان بر است هم پر هزینه.

پیوند مثلث طلایی گردشگری کشور با ایجاد خط آهن گردشگری  

مدیر کل میراث یزد از استان های یزد، اصفهان و فارس بعنوان مثل گردشگری کشور یاد کرد و گفت: رونق گردشگری در کشور منوط به ایجاد خط آهن گردشگری میان این سه استان است زیرا گردشگران تمایل زیادی به مسافرت با قطار دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =