کارشناس افغان: آمریکا بدنبال صلح دائمی در افغانستان نیست

کابل - ایرنا - استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی افغانستان با اشاره به علاقه مندی واشنگتن برای ادامه حضور در این کشور، تأکید کرد که آمریکا هرگز نمی‌خواهد صلح و ثبات دایمی در این کشور حاکم شود و برای تداوم بحران بسترسازی می‌کند.

  «محمد عارفی» امروز یکشنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با ایرنا گفت: شواهد زیادی نشان می دهد که آمریکایی‌ها علاقه مند هستند با استفاده از بحران و تنش برای مدت طولانی در افغانستان باقی بمانند که این بحران و تنش می‌تواند بستر لازم را برای خواست آنها فراهم کند.

وی افزود: دلایل زیادی وجود دارد که آمریکا خواهان ایجاد ثبات لازم در افغانستان نیست. آمریکا امروزه تحت هر عنوان و دلیلی تصمیم گرفته وارد تنش جدید سیاسی شود و می‌خواهد گروه‌های جدیدی را بیابد که نقش طالبان را برعهده بگیرند.

عارفی ادامه داد: آمریکا و همپیمانانش در این شرایط به چنین گروهی نیاز دارند که هم بتوانند دولت مرکزی افغانستان را توسط آن کنترل کنند و هم از آنها در جهت فشار بر گروه‌ها و افراد جهادی داخل این کشور استفاده کنند.

این کارشناس افغان افزود: با چنین وضعیتی بعید است صلح نسبی در طولانی مدت در افغانستان استقرار پیدا کند و تا چهار یا پنج سال دیگر و پایان دولت کنونی نباید انتظار صلح در این کشور داشته باشیم.

این فعال سیاسی گفت که موانعی هم از سوی طالبان و هم از سوی دولت افغانستان وجوددارد و در کنار آن در خواسته‌ها، منافع و تقاضای کشورهای منطقه و جهان و خود آمریکا هم دیده می شود.

وی با اشاره به مذاکرات آمریکا و طالبان گفت: آمریکایی‌ها اشتباه بسیار بزرگی را در جریان گفت‌وگو با طالبان مرتکب شدند و یا بطور عمد چنین کردند، به این صورت که در نخستین دور مذاکره بیش از حد به طالبان امتیاز داده و آنها را امیدوار ساختند که حتی می‌توانند در آینده یک دولت تشکیل دهند. این خوش‌بینی‌ها برای طالبان یک نوع بلندپروازی را ایجاد کرد و این وضعیت در مجموع سبب شده است مشکلات بیشتری پدید آید.

عارفی در تشریح موانع صلح گفت که مانع اصلی در گروه طالبان نیز  بوجود آمدن چند دستگی میان خود آنها است که در روزهای نخست زیاد محسوس نبود، اما اکنون متوجه می شویم که یک جناح این گروه طرفدار صلح و مذاکره است و جناح دیگر آنها هنوز هم بر ادامه جنگ و نبرد تا تحقق امارت اسلامی تأکید دارند.

به گفته وی، مشکل دیگر تقاضای آزادی کامل پنج‌هزار زندانی طالبان است که گفته می شود پس از آزادی کامل زندانیان خود، مذاکره را آغاز خواهند کرد؛ به همین دلیل حاضر به کاهش خشونت و حسن نیت برای رسیدن به صلح نیستند.

این استاد دانشگاه گفت: طالبان در این مذاکرات می‌خواهند از امتیاز تشکیل مجدد امارت اسلامی نیز برخوردار باشند و به این خواسته برسند.

عارفی در ادامه با اشاره به وجود موانع منطقه ای در برابر صلح افغانستان گفت: پاکستان نیز خواسته‌هایی از روند صلح افغانستان دارد تا از این طریق بتواند بر طالبان فشار لازم را بیاورد تا به صلح تن دهند اما برآورده شدن خواسته‌های پاکستان برای افغانستان بسیار دشوار است، چون پاکستان در قدم نخست می خواهد جهت‌گیری و سیاست کلان دولت آینده افغانستان همسو با سیاست های خودش باشد در حالیکه  امیال ملی گرایانه افغان در دولت آینده باید وجود داشته باشد.

این کارشناس افغان تصریح کرد: خواسته دیگر پاکستان این است که افغانستان به منازعه تاریخی در مرز دیورند با پاکستان پایان داده و این در خواست از افغانستان همواره مطرح بود، بنابراین پاکستان دوست دارد یک بار به صورت رسمی از افغانستان در این زمینه امضا و تعهد بگیرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha