نصب نرخ حق‌الزحمه در بنگاه‌های ملک و خودرو آستارا الزامی شد

آستارا - ایرنا - ستاد تنظیم بازار آستارا نصب نرخ مصوب حق‌الزحمه بر ورودی بنگاه‌های معاملات ملک و خودرو را تصویب کرد و از شهروندان خواست، مصادیق تخلف را به بازرسان اصناف و دستگاه‌های مسئول گزارش کنند.

کامبیز لقمانی مقدم معاون فرماندار و دبیر ستاد تنظیم بازار آستارا روز سه شنبه در جلسه این ستاد در فرمانداری این شهرستان گفت: افزایش قیمت ملک و خودرو نباید بهانه ای برای سوء استفاده برخی بنگاه داران املاک و وسایل نقلیه باشد و مسئولان به رعایت نرخ مصوب حق العمل کاری در آن واحدها نظارت کنند.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت آستارا نیز در این جلسه گفت: باید در بنگاه های معاملات ملکی نرخ حق العمل کاری فروش ملک تا مبلغ پنج میلیارد ریال، یک درصد از دو طرف (نیم درصد از فروشنده و نیم درصد از خریدار) و از مبلغ پنج میلیارد ریال تا ۱۰ میلیارد ریال، هشت دهم از طرفین (چهار دهم خریدار و چهار دهم فروشنده) دریافت شود.

محسن آهنی افزود: در معاملات ملکی از ۱۰ میلیارد تا ۲۰ میلیارد ریال باید ۶ دهم از دو طرف (سه دهم خریدار و سه دهم فروشنده) و در بالاتر از ۲۰ میلیارد ریال ، باید نیم درصد از طرفین معامله (۲۵ صدم فروشنده و ۲۵ صدم خریدار) اخذ شود.

وی ادامه داد: حق العمل اجاره بها، به میزان یک سوم مبلع اجاره ماهانه تعیین شده و یک ششم از موجر و یک ششم از مستاجر باید دریافت شود و حق العمل رهن نیز معادل ۲ و نیم درصد رهن تعیین شده و یک ششم ان سهم مالک و یک ششم سهم مستاجر است.

وی بیان کرد: در بنگاه های معاملات خودرو نیز باید بر اساس ارزش روز خودرو تا مبلغ یک میلیارد ریال، یک درصد از دو طرف (نیم درصد فروشنده و نیم درصد خریدار) و از یک میلیارد تا ۳۰ میلیارد ریال، هشت دهم درصد از طرفین (چهار دهم خریدار و چهار دهم فروشنده) و در معاملات بالاتر از سه میلیارد ریال باید نیم درصد از دو طرف معامله (۲۵ صدم خریدار و ۲۵ صدم فروشنده) دریافت شود.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =