مسیحیت در معرفی امام سجاد(ع) ظرفیت مناسبی دارد

بندرعباس- ایرنا- رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان گفت: امروز با اندیشمندان مسیحی بسیاری در این کشور روبرو هستیم که محب اهل بیت(ع) هستند، لذا از ظرفیت مسیحیت می‌توان در معرفی بزرگان دینی به خصوص امام سجاد(ع) در صحیفه سجادیه بهره برد.

عباس خامه‌یار روز سه‌شنبه در هم‌اندیشی مجازی کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) که با حضور نماینده ولی فقیه در هرمزگان برگزار شد، اظهارداشت: مهر و محبت نسبت به اهل بیت(ع) تنها مختص ما مسلمانان نیست محبت اهل بیت(ع) یک جنبه تاریخی در کشور لبنان دارد حتی اندیشمندان مسیحی نیز گام‌های بزرگی در این مسیر برداشته‌اند.

وی در این رابطه به "جرج جرداق" اندیشمند لبنانی با کتاب سه جلدی تاریخی‌اش با عنوان «علی؛ صدای عدالت انسانی» یا مرحوم «سلیمان طنطاوی» و کتاب ارزشمند وی در رابطه با امام سجاد علیه‌السلام اشاره کرد.

رایزن فرهنگی ایران در لبنان گفت: محبت مسیحت لبنان نسبت به اهل بیت(ع) نشان از ارتباطی عمیق میان آنها و اهل بیت است که در نوشته‌ها و مکتوبات آنها قابل مشاهده است.

خامه‌یار افزود: محبت اهل بیت(ع) به خصوص در لبنان تنها به شیعیان اختصاص ندارد لذا می‌توان از این ظرفیت به خوبی استفاده کرد و نباید این زنجیره را که پیشینه تاریخی دارد قطع کرد.

وی از مردم لبنان به عنوان مردمی اهل بلاغت و فصاحت هستند یاد کرد سخن بلیغ را می‌شناسند، لذا از ظرفیت مسیحیت نیز در معرفی بزرگان دین به ویژه امام سجاد(ع) با آن بلاغت موجود در صحیفه سجادیه بهره برد.

خامه‌یار هم‌چنین مفاهیم صحیفه سجادیه را برای امروز جامعه بشری کاربردی دانست و ابرازداشت: کشور لبنان مرکز نشر افکار و اندیشه‌ها و مرکز تبلیغ رسالات الهی است و از سوی دیگر به لحاظ پیشینه تاریخی، منطقه شامات محل ظهور و بعثت بسیاری از پیامبران اولوالعزم بوده؛ لذا نوع حرکت و فعالیت دینی که در این منطقه انجام شود پژواک آن در جهان می‌پیچد.

هم‌اندیشی مجازی پیرامون ویژه‌برنامه‌های بین‌المللی کنگره امام سجاد(ع) که با حضور مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس ستاد فهمای کشور، دبیر کنگره و رایزنان فرهنگی کشورهایی نظیر الجزایر، لبنان، ژاپن، عراق، ترکمنستان، سوریه، تایلند، هند و عمان برگزار شد.

کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) با هدف نشر معارف و سیره آن حضرت از ۱۲ تا ۲۵ محرم در هرمزگان برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =