تعاونی‌ها در اقتصاد تعادل ایجاد می‌کنند

خرم‌آباد - ایرنا - عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: تعاونی‌ها بین حوزه کلان اقتصادی در بخش دولتی و بخش خصوصی تعادل ایجاد می‌کنند.

آیت الله احمد مبلغی روز سه‌شنبه در چهارمین جلسه هیات اندیشه ورزی استان با عنوان "فرصت ها و چالش های نقش آفرینی تشکل های کشاورزی و روستایی در توسعه بخش کشاورزی" اظهار داشت: تعاونی ها، چارچوب و قابلیت بیشتری برای مسئولیت پذیری اجتماعی دارند و راهی نیرومند برای نهادینه سازی نقش مردم در تولید و رفع فقر هستند.

وی گفت: ضمیمه شدن دانش و تجربه افراد و برقراری هم افزایی فکری و مالی در قالب تعاونی ها رخ می‌دهد.

وی ادامه داد: با تأسیس تعاونی، مجموعه های خردی در درون جامعه به صورت هوشمند، هدفمند، معنامند و چارچوب مند در جهت پیشرفت جامعه و تولید در کشور ایجاد خواهد شد.

وی افزود: عنصر داوطلبی جهت فعالیت، تجمیع نیروی پراکنده انسانی، تعریف و تامین سرمایه و امکانات، انجام‌ کار موثر مشترک در یک زمینه خاص و مسئولیت پذیری اجتماعی از مولفه های مهم تشکیل تعاونی ها می‌باشد.

آیت‌الله مبلغی بیان کرد: تعاونی‌ها فضا و بستر اجتماعی شکل گیری برای تلاش افراد را فراهم می کند و به هم پیوستن افراد در قالب تعاونی ها به ضمیمه شدن دانش و تجربه آن ها و برقراری هم افزایی بینشان از حیث فکری و مالی می انجامد.

آیت الله مبلغی اضافه کرد: بسیاری از مردم به تنهایی نمی‌توانند ایفای نقش در زمینه کشاورزی داشته باشند اما چنانچه در قالب یک تعاونی قرار بگیرند می‌توانند انگیزه‌ لازم، اراده لازم، امکان تلاش فعالیت و ایفای نقش لازم را پیدا کنند.

 وی افزود: تعاونی‌ها می‌توانند قابلیتها و توانایی‌های یک فرد را در مسیر تحقق و ظهور و بروز قرار بدهند.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: تجمیع سرمایه همیشه نقطه عزیمت و شروع حرکت به سمت فعالیت اقتصادی و کشاورزی و پیشرفت است و تعاونی ها با تجمیع و کنار هم قرار دادن سرمایه های اولیه افراد، قدرتی را در آن افراد برای حرکت و فعالیت ایجاد می کند.

وی با اشاره به اینکه در زمینه کشاورزی نیازمندی ما به تعاونی ها بسیار بیشتر است، گفت: از آنجا که ما در زمینه کشاورزی به مسئولیت پذیری منظم و منسجم و کامل‌تری نیازمند هستیم به همین دلیل و از همین خاستگاه به تقویت تعاونی ها در کشاورزی نیازمند خواهیم بود. 

آیت الله مبلغی تصریح کرد: با توجه به اینکه بر اساس ادبیات و منطق دینی، نعمت های برجسته‌تر خداوند در محصولات کشاورزی تجسم و عینیت پیدا می کنند لازم است که ما برای مدیریت و نیز شئون مربوط به کشاورزی و از جمله تعاونی های کشاورزی اعتبار جدی و اساسی و محوری قائل باشیم.

وی اظهار داشت: تعاونی ها نقش تعادل بخش بین دو حوزه کلان اساسی اقتصادی(بخش دولتی و بخش خصوصی) را ایفا می کند و بر این اساس اگر در این بخش توازن ساز در وضعیت کمرنگ قرار بگیرد نمی تواند در قبال دو رکن دیگر، این توازن را ایجاد نماید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =