بنیاد نخبگان فارس، تسهیلات ویژه‌ای به دانشجویان اهدا می‌کند

شیراز-ایرنا- رییس بنیاد نخبگان استان فارس گفت: به پیشنهاد این بنیاد و با موافقت بنیاد ملی نخبگان، تسهیلات ویژه‌ای به دانشجویان فارس اهدا می‌شود که به زودی جزییات آن اعلام خواهد شد.

حبیب شریف، سه‌شنبه بیان کرد: طرح هدفمند و اثرگذار اعطای تسهیلات و جایزه نوارزش آفرینان دانشگاه‌ها توسط بنیاد نخبگان فارس تعریف، و با همت و موافقت بنیاد ملی نخبگان عملیاتی شد.
وی افزود: این طرح، در گام نخست تعدادی از دانشجویان مقطع دکتری تحت حمایت بنیاد ملی نخبگان را پوشش خواهد داد که ویژگی‌های کارآفرینی و نوارزش آفرینی داشته باشند و بتوانند در آینده به عنوان یک فرد نوارزش‌آفرین و کارآفرین برای ایجاد دانشگاه‌های نسل سوم در کشور موثر باشند. 
رییس بنیاد نخبگان استان فارس اظهار داشت: با عنایت ویژه مدیران بنیاد ملی نخبگان، اجرای شیوه‌نامه پیشنهادی بنیاد نخبگان این استان با عنوان «شیوه‌نامه اهدای تسهیلات و جایزه نوارزش‌آفرینان دانشگاه‌ها» برای ۱۰ نفر از مشمولان پشتیبانی‌های دانشجویی سال ۱۴۰۰-۱۳۹۹ دانشگاه‌های فارس مورد موافقت قرار گرفته است.
شریف، در مورد ویژگی‌های این شیوه‌نامه گفت: این شیوه نامه که بر مبنای وزن‌دهی به پژوهش‌های مساله محور و کاربردی که با رویکرد رفع مشکلات کشور و همچنین فعالیت‌هایی که در اکوسیستم کارآفرینی کشور مفید هستند تهیه شده، با هدف انگیزه بخشی، ماندگاری و تاثیرگذاری استعدادهای برتر تسهیلات قابل توجه مالی را در مدت چهار الی ۶ سال با مشارکت بنیاد و دانشگاه‌ها به دانشجویان و دانش‌آموختگان برتر دانشگاه‌ها اهدا می‌کند.
رییس بنیاد نخبگان استان فارس ادامه داد: کسب امتیاز برای فعالیت‌های فناورانه که عملا تفاوت شیوه‌نامه نوارزش آفرینان با شیوه‌نامه‌های موجود در بنیاد نخبگان است از ویژگی‌هایی است که متقاضیان این تسهیلات باید بتوانند از آن برخوردار باشند.
شریف اضافه کرد: این ویژگی‌ها شامل تجاری سازی اختراعات، عضویت در هسته‌های مساله ‌محور طرح شهید احمدی روشن، ثبت ژن در پایگاه‌های داده معتبر منجر به تولید محصول تجاری، تاسیس یا فعالیت در شرکت‌های فناور، طرح‌ها و اختراعات برگزیده جشنواره‌های مورد تایید به ویژه در صورت تجاری سازی آنها، مقاله‌های منتشرشده و پذیرفته‌شده برای انتشار در نشریه‌های با نمایه بین‌المللی و علمی – پژوهشی در حیطه طرح‌های کاربردی و مرتبط با حل مشکلات جامعه، صنعت و همکاری در اجرای طرح‌های کاربردی پژوهشی مصوب موسسه‌های علمی و پژوهشی است.
رییس بنیاد نخبگان استان فارس گفت: وجه تمایز نحوه اجرای این شیوه‌نامه با شیوه‌نامه فعلی پشتیبانی از دانشجویان اولا مبنای زمانی تسهیلات است که در شیوه‌نامه‌های کنونی، زمان تسهیلات، کوتاه مدت و حداکثر ۱۲ماه است. اما در شیوه‌نامه پیشنهادی مبنای تسهیلات ۶ سال(چهار سال دوره دکتری و ۲ سال پس از فراغت از تحصیل) است که این بلند مدت بودن تسهیلات، باعث ایجاد انگیزه و افزایش ماندگاری و تاثیرگذاری استعدادهای برتر در کشور خواهد بود.
شریف بیان کرد: ملاک ارزیابی در شیوه‌نامه فعلی، فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی افراد بدون در نظر گرفتن کاربردی بودن و یا مفید بودن فعالیت‌ها در اکوسیستم کارآفرینی کشور است در حالی که در شیوه‌نامه پیشنهادی، بر موضوع کاربردی بودن، مفید بودن برای حل مشکلات و ارزش آفرینی پژوهش‌ها و فعالیت‌ها تاکید شده است و اجرای این شیوه‌نامه باعث سوق دادن دانشجویان به انجام پژوهش های کاربردی و نوارزش‌آفرینی خواهد شد.
وی ادامه داد: دانشجویان مقطع دکتری، مشمول پشتیبانی‌های دانشجویی سال ۱۴۰۰- ۱۳۹۹ که در دانشگاه‌های شیراز، علوم پزشکی شیراز و صنعتی این شهر مشغول به تحصیل هستند، می‌توانند در فرآیند بررسی تقاضای این تسهیلات شرکت کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =