می‌خواهم کرونا برای همیشه برود

شیراز-ایرنا- "می‌خواهم کرونا برای همیشه برود" این آرزوی بزرگ قلب‌های پُر مهر کودکانی است که روزهای سخت دوران کرونا را آنان نیز به خوبی درک کرده‌اند و همنوا با مدافعان سلامت، همگان را به رعایت توصیه‌های بهداشتی دعوت می‌کنند، این کودکان با ساخت عروسک‌های دست‌ساز که حتی بر چهره آنها ماسک نهاده‌اند از من و ما می‌خواهند با استفاده از ماسک و مراعات کردن، مرگ کرونا را رقم زنیم.  

یک هزار و ۸۵۰ کودک عشایر و روستایی شهرستان جهرم با شوق و اشتیاق کودکانه خود و تعدادی از آنان با ساخت عروسک‌های دست‌ساز که همه آنها حاوی پیام‌های بهداشتی پیشگیرانه از بیماری کروناست به پویش کشوری "همیار مدافعان سلامت" پیوستند.

با توجه به شیوع بیماری کرونا و لزوم انجام اقدامات پیشگیرانه ابتلا به بیماری کووید۱۹، واحد آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جهرم طرح کشوری پویش "همیار مدافعان سلامت" را با حضور کودکان، نوجوانان و جوانان اجرا کرد، در قالب اجرای این طرح، کودکان به عنوان سفیران سلامت مشوقی هستند برای خانواده‌های خود که اصول بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند.

دختر بچه‌ ۶ ساله‌ای از روستای تشک شهرستان جهرم که به این پویش پیوسته است، گفت: من یک عروسک ساختم که روی دهانش ماسک است.

ریحانه افزود: من برای سلامتی خود و برادر کوچکم ماسک می‌زنم. می‌خواهم همیار مدافعان سلامت باشم و کرونا برای همیشه برود.

علی، کودک ۱۰ ساله‌ای از عشایر روستای قلعه تبر بخش کردیان شهرستان جهرم، آرزویش را اینگونه بیان کرد: دلم نمی‌خواهد خانواده‌ام مریض شود.

وی افزود: از وقتی که بهیار روستا راجع به این پویش برای ما بچه‌ها صحبت کرده است، می‌خواهم همیار مدافعان سلامت باشم و از خود و خانواده‌ام مراقبت کنم.

در فراخوان این پویش آمده: کودکان، نوجوانان و جوانان در رده های سنی چهار تا ۹ سال و ۱۰ تا ۱۵ و ۱۵ تا ۲۰ سال می‌توانند به این پویش بپیوندند و والدین برای شرکت فرزندان خود در این فراخوان می‌توانند در وبسایت (behdashti.jums.ac.ir) ثبت نام کنند.

شوق شگفت‌انگیز کودکان و نوجوانان برای پیوستن به پویش 

مسوول واحد آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جهرم، سه‌شنبه با اشاره به اشتیاق کودکان، نوجوانان و جوانان برای پیوستن به پویش "همیار مدافعان سلامت" گفت: با توجه به گذشت یک هفته از فراخوان این پویش، استقبال بسیار خوبی از آن شده است.

مریم دهقانیان افزود: به ویژه کودکان و نوجوانان روستایی و عشایری این شهرستان برای پیوستن به این پویش کشوری علاقه بسیار نشان دادند.

وی بیان کرد: کودکان و نوجوانانی روستایی که به این پویش پیوستند از روستاهای موردک، تشک، قلعه تبر، گچ‌برو، رزک، علویه، موسویه، بهجان، جرمشت و از بخش‌های مرکزی، کردیان و سیمکان شهرستان جهرم هستند.

دهقانیان اضافه کرد: به همت بهورزان روستاهای محروم تشک و موردک، برای کودکان روستایی مسابقه عروسک‌سازی با موضوع پیشگیری از بیماری کرونا برگزار شد که این کودکان با کمترین امکانات اما با استفاده از ذهن خلاقانه خود، عروسک‌های زیبایی را ساختند.

او اظهار داشت: برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا، آموزش‌های لازم بهداشتی به همت بهورزان هر روستا به کودکان داده شده است.

وی افزود: هدف اصلی ما از اجرای این پویش کشوری، آماده کردن کودکان، نوجوانان و جوانان برای سال تحصیلی جدید است تا رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مدارس در آنان نهادینه شود.

دهقانیان ادامه داد:این کودکان به عنوان همیار مدافعان سلامت، نقش موثری برای مقابله با این بیماری خطرناک در خانواده و مدرسه دارند.

بیش از سه هزار نفر به پویش "مدافعان سلامت" در جهرم پیوستند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جهرم هم گفت: پویش "همیار مدافعان سلامت" برای نخستین بار در کشور، در امتداد طرح "هر خانه یک پایگاه سلامت" و با هدف بهره‌گیری از قابلیت‌های خوب کودکان، نوجوانان و جوانان در سطح خانواده و اجتماع شکل گرفته است.

دکتر سید مجید ارجمند افزود: یک هفته از فراخوان این پویش کشوری توسط واحد ارتقای آموزش و سلامت معاونت بهداشتی این دانشگاه سپری می‌شود ولی استقبال از این پویش بسیار خوب بوده است و تا کنون سه هزار و ۱۷۷ کودک، نوجوان و جوان از شهرهای مختلف ایران به "پویش همیار مدافعان سلامت" در جهرم پیوسته‌اند.

وی، با اشاره به پیوستن کودکان عشایر و روستایی از شهرستان جهرم به این پویش، اظهار داشت:. محورهای این فراخوان، شامل سه اصل بنیادین ماسک زدن اجباری برای همه، شست‌و شوی صحیح و مکرر دست‌ها و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی برای پیشگیری از این بیماری است.

به گفته ارجمند، تاکنون افزون بر شهرستان جهرم، تعداد زیادی متقاضی شرکت در این پویش از دیگر شهرستان‌های استان فارس از جمله شیراز، لار، اقلید، گراش و کوار بوده‌اند.

شهرستان جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری از جنوب شرق شیراز قرار دارد.

بر اساس آخرین آمار اعلام شده تا ظهر امروز( هفتم امردادماه ۹۹) تاکنون ۲۹۶ هزار و ۲۷۳ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۲۳۵ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جانباختگان کرونا در کشور به ۱۶ هزار و ۱۴۷ نفر رسیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =