مرجع تقلید عراقی خواستار بازگشایی اماکن دینی با رعایت اصول بهداشتی شد

بغداد - ایرنا - آیت‌الله سید «محمد تقی مدرسی»، از مراجع تقلید عراق در پیامی خواستار بازگشایی زیارتگاه‌ها و مساجد با رعایت اصول بهداشتی و فاصله‌ گذاری اجتماعی شد.

به گزارش ایرنا، کانال اطلاع رسانی دفتر این مرجع تقلید عراق امروز (سه شنبه) متن این پیام را به مناسبت ایام عرفه و عید قربان منتشر کرد؛ در این پیام آمده است:

به روز عرفه که از مهم‌ترین روزهای سال است و همچنین عید قربان که روز رحمت و غفران الهی و استجابت دعا است، نزدیک می‌شویم. در این روزهای مبارک و بزرگ از خداوند می‌خواهیم بلا را از ما دفع کند. این مناسبت بزرگی است و اگر از فضیلت آن بی‌بهره بمانیم، تا ماه رمضان آینده چنین فضیلتی نصیبمان نخواهد شد.

به دلیل شرایط خاص امسال و عدم برگزاری مراسم حج، همچنین محرومیت بسیاری از زیارت اباعبدالله الحسین علیه السلام و نیز قرنطینه و فاصله‌ گذاری‌هایی که امکان برگزاری مراسم را در مساجد و مراقد مقدسه محدود کرده است، بیایید خانه‌های خود را خانه‌های ذکر قرار دهیم. چنان که خداوند سبحان می‌فرماید: «آن نور در خانه‌هایی است که خدا رخصت داد ارجمندش دارند و نامش در آنجا یاد شود و او را هر بامداد و شبانگاه تسبیح گویند. پاکمردانی که هیچ کسب و تجارتی آنان را از یاد خدا و به پا داشتن نماز و دادن زکات غافل نگرداند و از روزی که دل و دیده‌ها در آن حیران و مضطرب است، می‌هراسند.» (سوره نور، آیه ۳۶و۳۷)

همان گونه که پیامبر اکرم صلوات الله علیه ‌فرمودند: «زمین برای من محل سجده و پاک‌کننده قرار داده شد»، هر کدام از ما در خانه و به همراه خانواده، سه روز دست به دعا و تضرع برداریم و از خداوند بخواهیم این بلا را از ما دفع کند و از فضلش به ما خیر و برکت عطا فرماید.

از مسئولان (عراقی) می‌خواهم درهای مساجد و مراقد را در این روزها با رعایت نکات بهداشتی باز نگه دارند. چرا که قابل قبول نیست مراکز تفریحی و تجاری باز باشند و خانه‌های خدا بسته بمانند. ما به عنوان مسلمان، تمام نیرو و امید خود را از دعا و ارتباط با یکدیگر می‌گیریم. خداوند متعال می‌فرماید: «بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را.» (سوره غافر، آیه ۶۰)

آیا قوم یونس علیه السلام آن هنگام که توبه کردند و به سوی خدا بازگشتند، خداوند متعال بلا را از آنان دور نکرد؟ و فرمود: «چرا هیچ شهری نبود که اهل آن‌ ایمان بیاورد و ایمانش به حال آن سود بخشد؟ مگر قوم یونس که وقتی در آخرین لحظه‌ ایمان آوردند، عذاب رسوایی را در زندگی دنیا از آنان برطرف کردیم، و تا هنگامی که اجلشان فرا رسید از زندگی برخوردارشان کردیم.» (سوره یونس، آیه ۹۸)

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =