گمانه زنی درباره زمان سفر الکاظمی به واشنگتن

بغداد - ایرنا - منابع سیاسی عراقی خبر دادند که سفر «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق و هیات همراه وی به واشنگتن پس از تعطیلات عید قربان و به احتمال در ۱۰ اوت (۲۰ مرداد)‌ماه انجام خواهد شد.

به گزارش ایرنا، «میدل ایست نیوز» روز سه شنبه از قول «رحیم العبودی»، عضو جریان حکمت ملی عراق اعلام کرد که در پی تغییر برنامه های سفر الکاظمی به عربستان، به علت بستری شدن پادشاه سعودی در بیمارستان، سفر نخست وزیر عراق به آمریکا نیز که قرار بود در ماه جاری (ژوئیه) انجام شود به ماه بعد موکول شد.
به گفته العبودی، در این سفر دور تازه گفت وگوهای راهبردی عراق و آمریکا با حضور مقامات بلندپایه و وزرای خارجه، دارایی، دفاع، کشور و برق و فرماندهان امنیتی در واشنگتن برگزار خواهد شد. 
وی افزود که عراق امیدوار است که موضوع تعادل در روابط خارجی و دور ماندن از محوربندی ها حالت واقعی و عملی پیدا کند.

وبگاه «عین العراق» روز سه شنبه در این باره نوشت که طرف های عراقی و آمریکایی توافق کردند که دور دوم این گفت و گوها در ابتدای ماه آینده (اوت) در پایتخت آمریکا، واشنگتن برگزار شود.

هیات عراقی به ریاست الکاظمی، نخست وزیر و طرف آمریکایی وزیر امور خارجه یا دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خواهد بود.
بر اساس این گزارش این دور از گفت و گوها شامل تنظیم توافق نامه های جدید از جمله در باره حضور نظامی آمریکا، انرژی، اقتصاد و بورسیه های تحصیلی است.
هیات های دو طرف در زمان حاضر مشغول تدوین و بررسی  مفاد توافق نامه ها پیش از تاریخ برگزاری دور دوم گفت و گوی راهبردی هستند.
پیش از این دولت «نوری المالکی» در عراق و «جورج بوش» در آمریکا،  «توافق نامه چارچوب راهبردی» را امضا کردند که گفت وگوهای فعلی با هدف بررسی دوباره این توافق نامه است.
العبودی تأکید کرد که هیات های دو کشور در حال برنامه ریزی و هماهنگی برای انجام این سفر هستند و به احتمال قوی این سفر در ۱۰ اوت انجام خواهد شد.
پیش از این سخنگوی وزارت خارجه امریکا نیز به خبرنگاران گفته بود که تماس ها با طرف عراقی برای تعیین زمان این سفر جریان دارد و دیدار در واشنگتن و به صورت رودرو انجام خواهد شد.
به گزارش ایرنا، دور نخست گفت و گوی راهبردی بغداد - واشنگتن ۲۲ خرداد گذشته با حضور نمایندگان عراق و آمریکا به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.
دولت عراق و آمریکا با انتشار بیانیه مشترکی در این باره بر کاهش نیروهای آمریکایی حاضر در عراق تأکید کردند.
در متن این بیانیه مشترک آمده است: بر اساس توافق‌نامه چارچوب راهبردی روابط دوستی و همکاری سال ۲۰۰۸ منعقده میان جمهوری عراق و ایالات متحده آمریکا، بحث‌های این نشست از طریق جلسات ویدئو کنفرانس میان دو طرف به نمایندگی از عبدالکریم هاشم مصطفی معاون وزیر امور خارجه عراق و دیوید هیل به نمایندگی از دولت ایالات متحده آمریکا برگزار شد و موضوعاتی از قبیل امنیت، مبارزه با تروریسم، اقتصاد، انرژی، موضوعات سیاسی و روابط فرهنگی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
بیانیه می افزاید: دو کشور بار دیگر بر اصول توافق‌نامه چارچوب راهبردی سال ۲۰۰۸ تأکید کردند. همچنین ایالات متحده آمریکا بار دیگر بر احترام خود به حاکمیت عراق، تمامیت ارضی و تصمیمات صادره از سوی مقامات قانونی و اجرایی این کشور تأکید کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =