افزایش تعداد تخت‌های آی سی یو یکی از نیازهای استان کرمانشاه است

کرمانشاه- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اعلام اینکه تعداد تخت‌های آی سی یو در بیمارستان‌های استان مناسب نیست، گفت: باید ۳۰ درصد تخت‌های موجود در هر بیمارستان را تخت آی سی یو تشکیل دهد.

دکتر «محمودرضا مرادی» روز سه شنبه به ایرنا افزود: با تلاش‌های انجام شده تعداد ۲۰ تخت ICU به بیمارستان فارابی و ۵۰ تختICU نیز به بیمارستان امام رضا(ع)  افزوده خواهد شد.

وی تصریح کرد: راه‌اندازی مگا آی سی یو و تامین تجهیزات مورد نیاز آن از اولویت های اصلی دانشگاه در شرایط کنونی و در راستای فراهم سازی امکانات لازم برای درمان بیماران مبتلا به کووید ۱۹  است.

او در ادامه با بیان اینکه مهمترین مساله ای که باید مورد توجه قرار گیرد پیش بینی وضعیت آینده برای بیماری کرونا در استان است، گفت: میزان موارد بستری مبتلا به کرونا در استان کرمانشاه در یکی ۲ هفته گذشته سیر نزولی داشته است اما این وضعیت بسیار  شکننده است و در صورت نادیده گرفتن پروتکل ها ی بهداشتی با افزایش تعداد موارد بستری و مرگ میر در استان مواجه خواهیم شد.  

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اضافه کرد: با توجه به رویدادهای پیش رو در استان و کشور پیش بینی وضعیت خوبی در زمینه موارد مبتلا و بستری در استان نخواهیم داشت و در اواخر شهریور و اوایل مهر با افزایش موارد ابتلا به کووید ۱۹ مواجه خواهیم بود.

مرادی افزود: بنابراین پیش بینی های لازم برای مقابله با این مساله هم در بُعد بهداشتی و هم در بُعد درمانی و همچنین تجهیزات و امکانات مورد نیاز  بسیار ضروری است و باید مورد توجه قرار گیرد.

وی اظهار داشت: بر این اساس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در حال تدوین نقشه راه برای مدیریت و مقابله با کرونا در پاییز و زمستان است و در این نقشه پیش بینی های لازم در خصوص  امکانات، تجهیزات و داروی مورد نیاز و میزان افزایش تعداد تخت های لازم به ویژه در بخش های  ICU مد نظر قرار می گیرد.

اکنون ۲ هزار و ۶۸۰ تخت بیمارستانی در قالب ۱۸ بیمارستان دولتی دانشگاه علوم پزشکی، ۲ بیمارستان خصوصی، سه بیمارستان نظامی و ۲ بیمارستان تامین اجتماعی در استان کرمانشاه فعال است.

سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد تا روز ۶ مرداد ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۴۳۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که  یک هزار و ۴۳۶ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲۹۳ هزار و ۶۰۶ نفر رسید.

دکتر سیما سادات لاری افزود: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۱۲ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۵ هزار و ۹۱۲ نفر رسید.

او گفت: همانند روزهای گذشته استان‌های مازندران، فارس، آذربایجان های شرقی و غربی، خراسان رضوی، البرز، خوزستان، لرستان، گلستان، کرمان، زنجان و ایلام در وضعیت قرمز قرار دارند.

وی اظهار داشت: همچنین استان‌های تهران، اصفهان، بوشهر، هرمزگان، قزوین، مرکزی، خراسان شمالی، همدان، خراسان جنوبی، سمنان، سیستان و بلوچستان، اردبیل و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند.