شیوع هپاتیت B در کودکان به کمتر از یک درصد کاهش یافته است

تهران- ایرنا- مدیرکل سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد: شیوع جهانی هپاتیت B در کودکان زیر پنج سال به کمتر از یک درصد کاهش یافته است.

به گزارش روز سه شنبه پایگاه اینترنتی سازمان جهانی بهداشت، آمارهای جدید این سازمان جهانی نشان می دهد که در سال ۲۰۱۹ میلادی تعداد کودکان زیر پنج سالی که به بیماری هپاتیت B مبتلا شده اند، به کمتر از یک درصد رسیده است. این درحالی است که این آمار در دوره پیش از واکسیناسیون این بیماری و در فاصله زمانی سال های ۱۹۸۰ تا اوایل ۲۰۰۰ حدود پنج درصد بوده است.

این روند کاهش موارد ابتلا به بیماری هپاتیت B و کاهش شیوع این بیماری به کمتر از یک درصد در میان کودکان زیر پنج سال تا سال ۲۰۲۰ از دستاوردهای بزرگی بوده که در مسیر تحقق اهداف توسعه پایدار به دست آمده است.

«تدروس آدهانوم قبریسوس» دیروز دوشنبه در یک کنفرانس مجازی مطبوعاتی گفت: تحقیقات جدید به رهبری سازمان جهانی بهداشت و دانشکده بهداشت انگلیس نشان می دهد که ما به هدف جهانی تعیین شده در سال ۲۰۰۰ برای کاهش شیوع عفونت های هپاتیت B در کودکان زیر پنج سال به کمتر از یک درصد تا سال ۲۰۲۰ رسیده ایم.

وی گفت: هیچ کودکی نباید به دلیل عدم دریافت واکسن هپاتیت B جان خود را از دست بدهد. دستاوردی که امروز به آن دست پیدا کرده ایم به این مفهوم است که در آینده موارد ابتلا به مشکلات کبدی و سرطان کبد کاهش پیدا خواهد کرد.

تدروس افزود: پیشگیری از انتقال این بیماری از مادر به کودک مهمترین راهکار در کنترل بیماری هپاتیت B و نجات جان انسان هاست. حتی در دوران شیوع بیماری کووید-۱۹ ما به مادران و نوزادان آنان اطمینان می دهیم که به خدمات مراقبتی و سلامت از جمله واکسن هپاتیت B دسترسی دارند.

در سطح جهان بیش از ۲۵۰ میلیون نفر به بیماری هپاتیت B مبتلا هستند. نوزادان و خردسالان بیشتر در برابر این بیماری آسیب پذیرند. حدود ۹۰ درصد از نوزادان مبتلا به این بیماری در سال نخست زندگی جان خود را از دست می دهند. بیماری هپاتیت B  یک عفونت کبدی است که به کبد حمله می کند و می تواند باعث ابتلا به بیماری های حاد و مزمن شود. 

نوزادان با دریافت واکسن بیماری هپاتیت B می توانند در حدود بیش از ۹۵ درصد در برابر این بیماری مصون شوند. سازمان جهانی بهداشت توصیه کرده است که تمامی نوزادان بلافاصله پس از تولد و ترجیحا در ۲۴ ساعت نخست اولین دوز از این واکسن را دریافت کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =