۷ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۲۵
کد خبرنگار: 1165
کد خبر: 83887541
۰ نفر

برچسب‌ها

۸۳۲ تن کلزا در نقده برداشت شد

ارومیه- ایرنا- سرپرست جهاد کشاورزی نقده گفت: ۸۳۲ تن کلزا طی سال زراعی جاری از اراضی کشاورزی این شهرستان برداشت شده است.

سید کریم ابراهیم‌زاده روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: خرید تضمینی دانه روغنی کلزا  از اواخر خردادماه شروع شده و تا زمانی که کلزا توسط کشاورزان فروخته شود، خرید تضمینی ادامه دارد.

وی بیان کرد: قیمت خرید هرکیلوگرم کلزا ۴۶ هزار و ۶۰۲ ریال است که بهای محصولات خریداری شده به کشاورزان پرداخت می‌شود.

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی نقده گفت: کلزا محصول کم آب‌بر و استراتژیکی است که کشت آن به تقویت و اصلاح خاک کمک شایانی می‌کند.

ابراهیم‌زاده ادامه داد: کشت کلزا نسبت به دیگر محصولات مثل چغندرقند ۵۰ درصد کاهش مصرف آب را در پی دارد.

وی بیان کرد: در راستای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی و دستیابی به خودکفایی تولید کلزا امسال حدود ۴۸۰ هکتار از اراضی زراعی این شهرستان به کشت این دانه روغنی اختصاص یافته است.

به گزارش ایرنا نقده دارای ۲۰ هزار و ۳۹۶ هکتار زمین زراعی آبی، ۲۹ هزار و ۳۲۵ هکتار زمین دیمی، هفت هزار و ۶۰۶ هکتار زمین باغی و ۴۲ هزار هکتار اراضی ملی است.

شهرستان ۱۲۵ هزار نفری نقده با ۹۲ روستای تابعه در فاصله ۸۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر ارومیه قرار دارد.

کلزا (Brassica napus) از گیاهان دانه ‌روغنی مهم در مناطق معتدل بوده و دارای طیف به نسبت وسیعی از سازگاری اقلیمی است؛ دانه کلزا دارای ۲۵ تا ۵۵ درصد روغن، ۱۸ تا ۲۴ درصد پروتئین بوده و به خاطر اسیدهای چرب اشباع نشده و فاقد کلسترول از کیفیت تغذیه‌ای بالایی برخوردار است.

سالانه بیش از ۵۵ میلیون تن کلزا در کشورهای عضو اتحادیه اروپا، چین و کانادا به عنوان سه تولیدکننده اصلی این محصول به دست می‌آید؛ میزان تولید این محصول در ایران بسیار اندک و کمتر از ۳۰۰ هزار تن در سال برآورد می‌شود که این رقم نیز در سال‌های اخیر با توجه ویژه وزارت جهاد کشاورزی به دست آمده است.

تامین روغن مورد نیاز کشور و جلوگیری از خروج ارز، تامین علوفه مورد نیاز دام و طیور و تامین امنیت غذایی و سلامت جامعه از اهداف توسعه کشت دانه‌های روغنی است.

کشت دانه‌ روغنی کلزا در تناوب با گندم موجب تقویت خاک و پایداری تولید گندم در کشور می‌شود و ترویج آن طی سال‌های اخیر تدبیری از سوی مسوولان برای افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی آذربایجان‌غربی بوده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha