۱۷ روستا و کارگاه صنعتی در جاسک از آب پایدار برخوردار شدند

بندرعباس- ایرنا- برای افزایش تولید آب جهت استفاده در ۱۷ روستا و کارگاه صنعتی جاسک، یک حلقه چاه در این شهرستان بازسازی شد.

مدیرامور آب و فاضلاب جاسک گفت: در سیل سال گذشته یک حلقه چاه، ٢ دستگاه پمپ و تاسیسات برق دچار مشکل شد که این چاه پس از بازسازی دوباره وارد مدار تولید شد و مشکلات تامین آب هفت روستا و ۱۰ کارگاه صنعتی برطرف گردید.

علی زارعی روز سه‌شنبه به رسانه‌ها اعلام کرد: در این مدت آب این روستاها و کارگاه‌ها از منابع جایگزین تامین می‌شد که  فرا رسیدن فصل تابستان مشکلاتی برای تامین آب مورد نیاز مشترکان به وجود آورده بود.

وی افزود: روستاهای زیادی در جاسک با کم‌آبی مواجه هستند که برنامه‌ریزی لازم برای تامین آب مورد نیاز آنها در دستور کار شرکت آب و فاضلاب است.

به دنبال فعالیت سامانه بارشی در استان هرمزگان در روزهای ۲۰ تا ۲۲ دی‌ماه سیلاب زیادی در شرق هرمزگان به ویژه در جاسک و بشاگرد به وقوع پیوست و روستاهای منطقه تحت تاثیر آن قرار گرفتند و این سیلاب‌ها خسارت بسیاری به خانه‌های روستایی، تاسیسات آبرسانی و برق، ابنیه و جاده‌ها در منطقه جاسک، بشاگرد، سیریک و میناب وارد شده است.

به دنبال این بارندگی‌ها و سیلاب، چهار روستا در جاسک برای جلوگیری از خسارت ناشی از حجم گسترده بارندگی و سیلاب رودخانه گابریک تخلیه اضطراری شد.

این خسارت باعث شد شرکت آب و فاضلاب هرمزگان برای تامین آب مورد نیاز مردم اقدام به تشکیل هسته توزیع آب در شهر جاسک کند تا از این طریق آب مورد نیاز مردم و همچنین نانوایی ها، مدارس و سایر اماکن نیز تامین شود.

به دنبال این سیل بیش از ۴۰۰ کیلومتر شبکه توزیع و انتقال آب روستایی خسارت دیده که عمده این خسارت‌ها در مسیر رودخانه‌ها بوده است.

به دنبال این حادثه که آب ۳۳۵ روستا در شهرستان‌های جاسک و بشاگرد قطع شد در همان مقطع آب ۲۹۶ روستا وصل اما آب ۳۹ روستا با ۱۰ هزار نفر جمعیت به دلیل از دسترس خارج شدن منابع تولید آب و تخریب ۱۰۰ درصدی چاه‌های تامین آب با قطعی مواجه شد.

طبق اعلام مسوولان، این سیل حداقل باعث ۹ هزار میلیارد ریال خسارت به زیرساخت‌های استان هرمزگان در ۲ شهرستان جاسک و بشاگرد شد.

سد«گابریک» در شهرستان جاسک با مخزن ٢٧٠ میلیون مترمکعب یکی از طرح‌های بزرگ برای تأمین آب در این منطقه است.

این شهرستان با ۵۱ هزار نفر جمعیت در نزدیک دریای عمان و ۳۲۰کیلومتری شرق بندرعباس دارای ۱۲۷ روستا و یک شهر است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha