اختصاص وام صندوق رفاه به دانشجویان ساکن خوابگاه‌های خودگردان

تهران-ایرنا- رییس صندوق رفاه دانشجویان گفت: در صورت تصویب هیأت امنای صندوق، در شهرهای بزرگ مبلغ پنج میلیون ریال و در شهرهای کوچک مبلغ سه و نیم میلیون ریال وام به دانشجویان ساکن در خوابگاه‌های غیردولتی خودگردان کمک می‌شود.

به گزارش روز سه شنبه سازمان امور دانشجویان، ناصر مطیعی ضمن اعلام تحول در فرآیندهای پرداخت و بازپرداخت وام ها همچنین نظام جدید پرداخت وام و تسهیلات به دانشجویان که پس از تصویب هیأت امنای صندوق ابلاغ خواهد شد، از تلاش برای متناسب سازی این وام ها و تسهیلات با شرایط و نیازهای امروز دانشجویان خبر داد.

وی اظهار داشت: تحول در فرآیندهای پرداخت و بازپرداخت وام های دانشجویی تحت عنوان طرح تجمیع وام ها آماده پیشنهاد به هیأت امنای صندوق رفاه دانشجویان است.

رییس صندوق رفاه دانشجویان با اشاره به انواع وام های این صندوق، خاطرنشان کرد: تاکنون ۲۱ نوع وام دانشجویی تعریف شده بود که برخی استقبال زیاد و برخی کمترین استقبال را داشتند و تنوع زیاد این وام ها موجب پراکندگی منابع مالی و بوروکراسی زیاد در دانشگاه‌ها و صندوق رفاه می شد.

مشاور وزیر علوم اظهار داشت: برای حل این مشکل، طرح تجمیع و ادغام وام ها اجرا و براین اساس مبالغ وام پرداختی به دانشجویان در نظام جدید افزایش قابل توجه پیدا می کند.

مطیعی ادامه داد: همان گونه که صندوق رفاه اقساط ماه‌های اسفند، فروردین و اردیبهشت دانش آموختگان بدهکار به صندوق را تعلیق کرد، به دانشجویان دوره روزانه دانشگاه های دولتی ساکن در خوابگاه‌های خودگردان در نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۹-۹۸ که به دلیل کمبود ظرفیت در این خوابگاه ها سکونت داشتند مانند دانشجویان ساکن در خوابگاه های دولتی کمک می کند.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت: شرایط کرونا باعث تعطیلی خوابگاه‌ها، عدم پرداخت اجاره بها توسط دانشجویان ساکن خوابگاه‌ها و تاخیر در پرداخت اقساط دانش آموختگان شد که این امر به کاهش حدود ۵۰ درصدی منابع مالی صندوق رفاه در سال جاری منجر شده است.

مطیعی گفت: با توجه به کمبود منابع مالی، از ظرفیت خیّرین آموزش عالی برای توسعه خوابگاه‌ها در تابستان امسال استفاده کردیم و خوابگاه‌های سطح پنج و چهار بهینه سازی می شود.

مطیعی از معاونان دانشگاه‌ها خواست ضمن افزایش سطح همکاری با این صندوق در یکپارچه سازی سامانه های مرتبط با رفاه دانشجویان و صندوق رفاه به ویژه در حوزه خوابگاه و تغذیه به شرایط خاص کشور و محدودیت های مالی، از آغاز پروژه های جدید غیر ضروری پرهیز کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha