دانه‌های گندم خراسان شمالی ریزتر شده است

بجنورد-ایرنا- مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی گفت: دانه‌های گندم کشتزارهای استان در سال زراعی جاری نسبت به سال ماقبل آن ریزتر شده و به همین علت، آرددهی آن کمتر خواهد شد.

سیدجلال موسوی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با وجود اینکه گندم تولیدی این استان در مقایسه با سال گذشته از نظر کیفیت تاحدودی پایین آمده است اما هنوز هم گندم استان از وضعیت مطلوبی برخوردار است.

وی افزود: کیفیت‌سنجی گندم‌های خریداری شده از استان انجام شده اما هنوز نتایج آن از سوی کشور اعلام نشده است.

موسوی با بیان اینکه از نظر رده بندی کیفیت گندم تمامی استان را به سه دسته از یک تا ۱۰، ۱۰ تا ۲۰ و ۲۰ تا ۳۱ تقسیم می شود افزود: براساس این جدول کیفیت گندم استان در سال ۹۸ حدود ۱۲ بوده است.

وی گفت: میزان کیفیت گندم، درصد سن زدگی، افت مفید، درصد رطوبت و میزان پروتئین گندم سنجیده خواهد شد.

وی اظهار داشت: براساس بررسی‌های انجام شده از سوی پژوهش‌های غلات شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران، کیفیت گندم این استان به علت اقلیم مناسب از میانگین کشوری مطلوب‌تر است و به همین دلیل متقاضی زیادی نیز دارد.

وی افزود: اما با توجه به اینکه دانه های گندم استان امسال سبک تر شده است پیش بیینی می کنیم که گندم استان در رده های حدود ۱۵ تا ۱۶ قرار گیرد.

موسوی با بیان اینکه کیفیت گندم منطقه سنخواست و جاجرم و همچنین لوجلی شیروان نسبت به سایر مناطق مطلوب تر است اظهار داشت: هر چه اندازه گندم ریزتر باشد آرد دهی آن کم اما گندم دانه درشت آردهی بیشتر و با کیفیت دارد و همچنین ضایعات آن نیز کمتر است.

بخش زیادی از محصولات کشاورزی استان بویژه تولیدات دیم این استان به علت مصرف کم کود و سم پاک و سالم است.

همچنین به علت استفاده مناسب از کود و سم، استفاده از بذرهای اصلاح شده و همچنین مبارزه به موقع با آفات بخصوص سن، کیفیت گندم استان مطلوب است.

وی اظهار داشت: همچنین میزان بارش، بارش های به موقع، شرایط آب و هوایی، استفاده از مکانیزاسیون در کیفیت گندم موثر است.

وی مصرف داخلی گندم در استان را سالانه ۱۲۰ هزار تن عنوان کرد و گفت: با احتساب مصارف صنعتی که نیاز به آرد دارند مصرف استان به ۱۴۰ هزار تن می رسد.

موسوی اظها داشت: سالانه حدود ۲۰ هزار تن آرد در این استان به مصرف صنایع آرد بر از جمله شیرینی فروشی ها، شیرمال پزی ها، کارخانه های کلوچه و سایر موارد می رسد.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفته بود: رشد غلات در استان با توجه به سردی ابتدای بهار امسال عقب افتاده بود که البته گرم شدن هوا تا حدودی این عقب ماندگی رشد را جبران کرد.

مهندس محمدنقی کاظمیان افزود: با توجه به اینکه سردی هوا در فروردین ماه و بخشی از اردیبهشت، رشد کشترازها را متوقف کرده بود، که کشتزارهای منطقه، به ویژه دیمزارها در خرداد ماه نیاز به بارش باران داشتند.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی با بیان اینکه تاکنون بیش از ۱۱۲ هزار و ۶۴۷ تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان استان خریداری شده، گفت: ۲ هزار و ۲۱۰ میلیارد ریال نیز به گندم‌کاران پرداخت شده است.

موسوی اظهار داشت: این میزان گندم خریداری شده در قالب ۱۸ هزار و ۶۹۲ محموله و از  ۶ هزار و ۵۸۸ کشاورز بوده است.

وی با بیان اینکه تاکنون ۸۰ درصد از بهای گندم‌کاران استان پرداخت شده است افزود: کشاورزانی که تا اواخر تیرماه به مراکز و کمیسیون‌های فعال در سطح استان گندم تحویل داده وجوه خود را به طور کامل دریافت کرده اند.

موسوی ظرفیت انبار گندم در استان را ۲۵۰ هزار تن دانست.

 ۹۸ هزار هکتار از دیمزارها و ۴۷ هزار هکتار از کشتزارهای آبی استان زیر کشت گندم است و پیش بینی می شود که از این سطح ۲۵۰ هزار تن گندم برداشت شود.

خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این میزان ۳۰۰ هزار هکتار زراعی و مابقی باغی است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می کنند.

بیشترین شاغلان استان در بخش کشاورزی اشتغال دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =