۶ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۲۱:۱۹
کد خبرنگار: 1455
کد خبر: 83886920
۰ نفر

برچسب‌ها

کشف قنات تاریخی در دره "چغابل" لرستان

خرم آباد- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی لرستان از کشف قنات تاریخی در دره چغابل درشهرستان رومشکان خبر داد.

سید امین قاسمی روز دوشنبه با اعلام این خبر گفت: طی چند روز گذشته فیلمی در فضای مجازی با موضوع کشف تونلی زیرزمینی در شهر رومشکان منتشر شد که ابهامات زیادی را به دنبال داشت، لذا جهت بررسی دقیق این موضوع، کارشناسان باستان‌شناسی این اداره کل در تاریخ یکم مردادماه ۱۳۹۹ به محل اعزام شدند و ضمن مستندسازی و بررسی محل، گزارش علمی و جامعی را ارائه نمودند. 

 وی با اشاره به اینکه تپه باستانی چغابل رومشکان در بین باستان‌شناسان ایران و جهان از اهمیت خاصی برخوردار است، افزود: در سال ۱۳۹۴ مجوزی به منظور ایجاد فضای سبز در بخش سطحی تپه چغابل به شهرداری آن شهر داده شده که اکنون زمان آن به اتمام رسیده، بنابراین ادامه کار و هرگونه فعالیت مجدد، منوط به اخذ مجوز جدید از وزارت میراث فرهنگی است.

 قاسمی ضمن اشاره به انتشار اخبار کذب در خصوص حفاری قاچاق، کشف اشیاء عتیقه و دفینه باستانی در این تپه بیان داشت: تنها اثر منقول کشف شده در حین ریزش دهانه‌ی میله قنات، یک ظرف سفالی بوده که تحویل امین اموال اشیاء فرهنگی شده است.

کارشناس باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان در این باره گفت: تپه‌ی باستانی چغابل رومشکان در نخستین پروازهای هوایی که در سال ۱۹۳۵ و ۱۹۳۶ میلادی بر فراز شهرهای باستانی ایران توسط هیات معروف به «هلمز» انجام شد، شناسایی و توسط همان هیات به سرپرستی اریخ اشمیت مورد کاوش و گمانه زنی قرار گرفت.

جلال عادلی با اشاره به بررسی دقیق تمام زوایای مکشوفه گفت: دیواره کوره‌ی قنات، در بافت کمپرس شده‌ خاک و به صورت دستکند ایجاد شده و فاقد دیواره چینی است.

عادلی افزود: این بخش از قنات در دوران باستان، تماماَ در بافت باستانی و از میان نهشته‌های فرهنگی در لایه‌های زیرین تپه چغابل کنده شده است، به گونه‌ای که در بررسی‌های اولیه یک ظرف سفالی مربوط به عصر برنز به دست آمد.

وی گفت: متاسفانه برخی اهالی بعد از ریزش دهانه‌ی میله چاه، علیرغم خطرات موجود، و به دلیل کنجکاوی و احیاناَ سودجویی، وارد قنات شده و اقدام به انتشار تصاویر و فیلم هایی در فضای مجازی نموده بودند، لذا جهت جلوگیری از ورود افراد سودجو و خطرات احتمالی همچون ریزش، دهانه قنات مسلوب شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =