مراسم محرم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود

مشهد- ایرنا- تولیت آستان قدس رضوی گفت: مراسم‌ عزاداری ماه محرم با رعایت دقیق و کامل پروتکل‌های بهداشتی در صحن‌های حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروی روز دوشنبه در نشست شورای معاونین آستان قدس رضوی با اشاره به نزدیک بودن ایام محرم و صفر، افزود: برخی چه در خارج از کشور و چه در داخل به دنبال ایجاد دوگانگی میان عزاداری و سلامت هستند که این امر بسیار خطاست.

وی ادامه داد: موضع رییس جمهوری در خصوص برگزاری مراسم عزاداری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، بسیار خوب بود، آنچه ما از فرمایشات و تدابیر رهبر معظم انقلاب می‌توانیم استنباط کنیم، این است که عزاداری نباید تعطیل شود اما باید سعی کنیم با ابتکارات و ابداعاتی ضمن رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی فضای عزاداری در کشور ایجاد شود.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: شور حسینی قرن‌هاست که تعطیل نشده اما با فراز و نشیب‌هایی روبرو بوده است، حتی در دورانی که رژیم رضاخان با فشار بر مردم، مانع از برگزاری مجالس و مراسم عزاداری محرم می‌شد، بازهم مردم مجالس عزای سیدالشهدا (ع) را برپا می‎کردند و اکنون نیز نباید عزاداری‌ها تعطیل شود اما باید با توجه به اقتضا و شرایط روز با رعایت کامل و دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی انجام شود.

وی افزود: همان‌گونه که بین کسب‌وکار، فعالیت اقتصادی و اجتماعی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی دوگانگی وجود ندارد و اکنون بازار، کسب‌وکار و ادارات با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در حال فعالیت هستند، بین برگزاری مراسم عزاداری و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نیز دوگانگی وجود ندارد، اما باید با ابتکار، خلاقیت و نوآوری از روش‌هایی استفاده کرد که موارد بهداشتی در عزاداری‌ها به‌طور کامل رعایت شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی با اشاره به اجرای گروه‌های سرود ویژه ماه مبارک رمضان در سراسر کشور ادامه داد: همان‌گونه که در ایام رمضان برخی از نوجوانان و جوانان در قالب گروه‌های سرود در محلات به اجرای برنامه می‌پرداختند، اکنون نیز این قبیل گروه‌ها می‌توانند حال و هوای محرم را به کوچه و محله‌های شهر ببرند و کشور را از نام مبارک حضرت اباعبدالله الحسین (ع) معطر سازند.

وی در باره ادای نذورات و اطعام مرسوم ماه محرم نیز گفت: به ‌صورت سنتی نذر کردن در ماه محرم با تهیه غذای نذری و اطعام پیوند خورده است اما امسال نذری‌ها باید منطبق با نیاز روز جامعه و رعایت مسائل بهداشتی باشد، مردم نذرهای خود را به‌جای طبخ غذای گرم، به‌صورت نقدی یا مواد غذایی خشک یا بسته‌های بهداشتی، صرف خانوارهای آبرومندی کنند که به دلیل شرایط متعاقب از کرونا دچار تنگدستی و مشکلات اقتصادی شده‌اند، بطور یقین حضرت امام حسین (ع) نیز از این اقدام راضی‌تر هستند.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: مراسم عزاداری محرم در صحن‌های حرم مطهر رضوی با رعایت کامل دستورالعمل‌ها و نکات بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی برگزار می‌شود و هیچ منافاتی میان سلامت و برگزاری عزاداری با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی وجود ندارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =