قدردانی مونسان از دادستان کل کشور برای صدور بخشنامه حفاظت از آثار تاریخی

تهران- ایرنا- وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدجعفری منتظری در پی ابلاغ بخشنامه‌ای از سوی این دادستانی به‌منظور حفاظت از آثار ارزشمند تاریخی‌فرهنگی کشور تقدیر کرد.

در متن نامه  علی‌اصغر مونسان خطاب به حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدجعفر منتظری آمده است: «ابلاغ بخشنامه مورخ ۲۱ تیر ۹۹ با عنوان دادستان‌های عمومی و انقلاب سراسر کشور و تأکید بر اجرای قوانین ناظر بر میراث‌فرهنگی در راستای اجرای اهداف و مأموریت‌های ذاتی این وزارتخانه در زمینهٔ حفاظت و نگهداری از آثار ارزشمند تاریخی‌فرهنگی که به‌عنوان سرمایه‌های ملی تلقی می‌شوند، بسیار حائز اهمیت است.

ضمن تقدیر و تشکر از اقدام ارزشمند جناب‌عالی، امیدوارم در پرتو عنایات حق‌تعالی با افزایش همکاری‌ها و تعاملات روزافزون شاهد تقویت راه‌های پیشگیری و کاهش تخلفات و عدم تخریب و دخل و تصرف سودجویان در آثار ارزشمند تاریخی‌فرهنگی کشور عزیزمان باشیم.»

ٰحجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور چندی پیش به دادستان‌های عمومی و انقلاب سراسر کشور طی بخشنامه‌ای بر رعایت ضوابط ارتفاعی حریم بناهای ثبت‌شده در فهرست آثار ملی در محدوده املاک مجاور عرصه تأکید کرد و دادسراها را براساس مواد مختلف فصل نهم قانون مجازات اسلامی موظف به پیگرد متخلفان و مسئول حفظ و حراست از آثار ملی دانست.

بر اساس این دستور، دادستان‌های عمومی و انقلاب کشور در مرحله نخست موظف به پیشگیری از تخلفات و در مرحله بعد پیگیری تخلفات و پیگرد قانونی متخلفان شده‌اند.

ابراهیم شقاقی مدیرکل حقوقی وزارت میراث فرهنگی پیش از این با بیان این که در برخی مواقع به دلیل نداشتن اشراف کامل بر قوانین و حقوق آثار ملی ثبت شده رای‌هایی صادر می شد که با قوانین آثار ملی مغایرت‌هایی داشت، گفته بود: از این رو وزارت میراث فرهنگی اقدام به تدوین ضوابطی با عنوان «ضوابط ارتفاعی حریم بناهای ثبت شده در فهرست آثار ملی در محدوده املاک مجاور عرصه آثار (ضوابط عمومی)» به منظور صیانت بهتر آثار ثبت شده کرد.

به گزارش ایرنا، ضابطه‌ این حق را به بناهای تاریخی که هنوز حریمی برای آن‌ها در نظر گرفته نشده، می‌دهد تا «فاصله‌ای به عمق دو برابر بالاترین ارتفاع بنای ثبت شده از حد بیرونی عرصه و در محدوده املاک مجاور عرصه آثار ملی» برای خود داشته باشند.  

بر اساس این ابلاغیه؛ هر گونه ساخت‌وساز به ارتفاع بیش از ارتفاع بام اثر ملی ممنوع است. ارتفاع‌های اعلام شده بدون در نظر گرفتن برجک، مناره و گلدسته، سردری، سنتوری، بادگیر و گنبدخانه است. این ضوابط شامل محوطه، تپه، گورستان، قلعه، ارگ، یخچال، حمام زیرزمینی، قنات، برج، مناره، میل، یادمان، مکان رخداد، باغ، خیابان، آثار معماری مدرن، میراث صنعتی، میادین و فضاهای شهری و بافت پلکانی نیست.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha