توفان هانا، محکی برای مدیریت بحران ترامپ در شرایط کرونا

تهران – ایرنا – توفان هانا اولین آزمون بزرگ از زمان اعمال وضعیت اضطراری در شرایط کروناست که شهرهای مرزی تگزاس – مکزیک را درهم کوبیده است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، این توفان از روز شنبه به جنوب تگزاس رسید و گرگ آبوت فرماندار این ایالت برای ۳۲ بخش، وضعیت اضطراری اعلام کرد. بسته به موقعیت مکانی این بخش‌ها، سرعت توفان هم متفاوت بود. در بعضی‌ جاها آب دریا تا چند ده متر بالا آمد.

برق نزدیک به ۲۰۰ هزار واحد مسکونی قطع شد و با گذشت ۲ روز همچنان این قطعی برق در برخی مناطق ادامه دارد. در بعدازظهر روز دوشنبه، شرکت برق تگزاس الکتریک، یکی از بزرگترین ارائه دهندگان برق ایالتی، تداوم قطعی بیش از ۶۰ هزار واحد مسکونی را گزارش کرد.

این توفان به بنادر هم آسیب رساند و تصاویر منتشر شده در فضای مجازی حکایت از آسیب دیدن قایق‌های مستقر در بندر دارد. این شرایط باعث شد تا دسترسی مردم عادی به بخش‌هایی از سواحل ممنوع شود.

همچنین نشریه کریستین ساینس مانیتور به نقل از مرکز توفان ملی آمریکا نوشت: توفان هانا با کاهش درجه به توفان استوایی، از امتداد مرز آمریکا – مکزیک با وزش بادهایی به سرعت ۸۵ کیلومتر در ساعت عبور کرده است.

براثر وقوع این توفان، بیش از ۳۰ سانتی متر باران در بخش هایی از جنوب تگزاس و شمال شرقی مکزیک باریدن گرفت و انتظار می رود روز دوشنبه نیز بارندگی های بیشتری در راه باشد.

ساکنان این منطقه مرزی که سیستم های بهداشتی شان به دلیل شیوع کرونا مخدوش شده، خود را به واسطه اولین توفان فصلی اقیانوس اطلس در سال ۲۰۲۰ تحت محاصره دیدند.

رسانه ها گزارش داده اند که توفان هانا آرام‌تر از هاروی بود که ۳ سال پیش تگزاس را در نوردید به گونه‌ای که ۱۲۵ میلیارد دلار خسارت به بار آورد. بیش از ۱۰۰ نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم جان باختند. بیش از یک ۲۵۰ هزار خانه آسیب دید و نزدیک به ۱۶ هزار خانه دیگر نیز ویران شدند.

برخی رسانه‌های محلی از مفقود شدن دست کم چهار نفر در اثر این توفان خبر داده‌اند اما هیچ یک از مقامات رسمی تاکنون آن را تایید نکرده‌اند.

«هنری ون دی پوته» مدیر صلیب سرخ بخش ساحل خلیج تگزاس گفت که این سازمان، سرپناه های بیشتری با ظرفیت کمتر را به منظور رعایت فاصله گذاری اجتماعی در این منطقه دایر می کند.

وی تاکید کرد که دمای بدن مردمی که در این پناهگاه ها پناه می گیرند، کنترل می شود و تیم های پزشکی در محل حاضر هستند.

همچنین یک مکان مخصوص برای افرادی که آزمایش کرونای آنها مثبت است، تعیین شده، ضمن اینکه در سراسر این منطقه، پناهگاه هایی در هتل ها، مدارس و سالن های ورزشی دایر است.

به گفته مقام های مکزیکی، یک زایشگاه در شهر مرزی «رینوسا» در مکزیک براثر بارش شدید باران خسارت دیده است و برخی بیماران آن به بیمارستان های دیگر منتقل شده اند.

در شهر «ماتاموروس» مکزیک، بارش شدید باران ناشی از توفان هانا، چادرهای واقع در یک کمپ پناهجویان را که محل اسکان یک هزار و ۳۰۰ پناهجو است، تکان داد.

گزارش ها حاکی است که توفان هانا بخشی از دیوار پرهزینه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در امتداد مرز مکزیک را تخریب کرده است.

ساخت دیوار مرز جنوبی آمریکا با مکزیک یکی از شعارهای انتخاباتی رئیس جمهوری آمریکا بود که در چهار سال گذشته با وجود مخالفت‌های گسترده دموکرات‌ها با آن، میلیاردها دلار صرف برپایی آن کرد. در سال نخست ریاست جمهوری، ترامپ نزدیک به ۶ میلیارد دلار بودجه برای ساخت این دیوار درخواست کرده بود. اما شامگاه یکشنبه توفان هانا، رویای چهارساله ترامپ را به کابوس دیگری برای او تبدیل و آن را بر سر او آوار کرد.

تگزاس پس از کالیفرنیا، نیویورک و فلوریدا چهارمین ایالت پرخطر آمریکا دارای بیشترین مبتلایان به ویروس کرونا است. براساس گزارش‌های منتشر شده، در ایالت تگزاس حدود ۴۰۰ هزار مبتلا به کووید- ۱۹ شناسایی شده‌اند و نزدیک به ۶ هزار و ۳۰۰ نفر هم در اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =