از آغاز ارسال متن به «خیابان تئاتر ایران» تا آغاز جشنواره نقالان علوی

تهران- ایرنا- طی پنج روز نخست مرداد ۱۳۹۹، حوزه فرهنگ و هنر نیز مانند دیگر شاخه‌ها با اتفاقات متعدد روبرو بود؛ از مهمترین اخبار تئاتر در این حوزه می‌توان به آغاز ارسال متن برای حضور در برنامه «خیابان تئاتر ایران» تا آغاز جشنواره نقالان علوی اشاره کرد.

هر چند طی چند روز اخیر با افزایش آمار شیوع کرونا در کشور و افزوده شدن به استان‌ها و شهرستان‌های در معرض خطر این ویروس، التهاب فعالان فرهنگ و هنر به دلیل صدور دستور تعطیلی مجدد فعالیت‌های این حوزه کمی بالا گرفت؛ دولتمردان ضمن رد این شایعه بر لزوم هرچه بیشتر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و اجرایی بر تلاش و تعامل جامعه هنری و مردم برای باز نگه‌داشتن فعالیت‌های این حوزه تاکید داشتند.

در کنار این مسئله حوزه هنرهای نمایشی نیز خالی از اتفاق نبود که از مهمترین آنها می توان به مواردی چون آغاز رویداد جشنواره‌ای نقالان علوی، مشخص شده تاریخ ارسال آثار برای حضور در برنامه «خیابان تئاتر ایران»، آغاز اجراهای جدید در تعدادی از تماشاخانه‌های پایتخت با رویکرد تک بازیگر به عنوان شیوه‌ای برای ارتقای امنیت گروه اجرایی و مخاطبان در روزهایی کرونایی و تاکید بر استفاده از همه ظرفیت‌ها در راستای اعتلای تئاتر مقاومت و اخبار و رویدادهای دیگر اشاره کرد.

اگر پیگیری بی وقفه اخبار ویروس کرونا کمتر زمانی برای رصد اخبار تئاتر برای شما باقی گذاشته در گزارش پیش رو مهمترین اخبار این حوزه را در بازه زمانی اول تا پنجم مردادماه مرور کنید.

پخش «نقالان علوی» از رادیو نمایش آغاز شد

پخش برنامه رادیویی نقالان علوی از شنبه (چهارم مرداد)، در رادیو نمایش آغاز شد.

علی بهرامی تهیه کننده برنامه رادیویی نقالان علوی افزود: نقالی یک هنر دیداری و شنیداری است و سعی کردیم تنظیمی از نقل‌هایی در مدح حضرت علی (ع) در بخش رادیویی این جشنواره بگنجانیم تا در دهه ولایت و امامت به این هنراسلامی- ایرانی بپردازیم با این توضیح که تلاش شده جنبه های صوتی این آثار از جنبه های تصویری آن پررنگ تر باشد.

وی تأکید کرد: در این برنامه شرکت کنندگان در حضور داوران نقالی را که در حد مقدور برای شنیدن و پخش از رادیو مناسب‌سازی شده اجرا و داوران درباره هر اجرا نکات آموزشی خود را بیان می کنند.

نقالان علوی به تهیه کنندگی علی بهرامی تا ۱۶ مرداد ساعت ۲۲:۳۰ از رادیو نمایش پخش می شود.

معرفی داوران جشنواره نقالی و پرده خوانی غدیر

داوران چهارمین جشنواره سراسری نقالی و پرده‌خوانی غدیر (نقالان علوی) معرفی شدند.

اردشیر صالح‌پور، محمدحسین ناصربخت، داود فتحعلی‌بیگی و علی ناری به عنوان داوران چهارمین جشنواره سراسری نقالی و پرده‌خوانی غدیر (نقالان علوی) معرفی شدند.

مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری انقلاب اسلامی در راستای ارتقای فرهنگ علوی و ایرانی و تقویت، بازپیرایی و به‌روز رسانی هنر سنتی و دیرینه پرده‌خوانی، نقالی و حماسه‌خوانی (نعت و مناقب‌خوانی آل‌الله) در کشور، چهارمین دوره جشنواره سراسری نقالی و پرده‌خوانی غدیر (نقالان علوی) را همزمان با دهه ولایت و امامت (از عید سعید قربان تا عید غدیرخم) برگزار می‌کند.

زمان ارسال آثار برای حضور در برنامه «خیابان تئاتر ایران» آغاز شد

زمان ارسال آثار برای شرکت در برنامه خیابان تئاتر ایران مطابق آن‌چه در فراخوان وعده داده شده بود از امروز آغاز شد.

مهلت ارسال آثار برای حضور در بخش «اجرا» با زیرمجموعه‌های «آزاد»، «نمایش‌های آیینی و سنتی» و «نمایش‌های کودک و نوجوان» تا چهارشنبه (۹ مهر) و برای حضور در بخش «مسابقه طرح و ایده» تا یکشنبه آتی (۲۰ مهر) تعیین شده است.

برنامه خیابان تئاتر ایران با توجه به برگزار نشدن جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان به شکل مرسوم در سال جاری به دلیل تبعات شیوع ویروس کرونا، توسط اداره‌کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان با همراهی انجمن هنرهای نمایشی ایران و انجمن هنرهای نمایشی استان کردستان برگزار می‌شود.

عباس میرزا به عمارت روبرو رسید

نمایش عباس میرزا به نویسندگی و کارگردانیِ سیدمحمد سعیدی از چهارشنبه پیش رو (هشتم مرداد ۱۳۹۹) در عمارت روبرو به صحنه می‌رود. این اثر، با توجه به شیوۀ اجرایی و تک‌بازیگربودن آن، برای اجرا در روزهای کرونایی، گزینۀ مناسبی است.

سیدمحمد سعیدی که سابقۀ بازی در نمایش‌های پایان بازی، معرکه در معرکه، قربانگاه و... در عباس میرزا به نقش‌آفرینی می‌پردازد. این نمایش، از هشتم مرداد ساعت ۱۹ به مدت سی‌وپنج دقیقه در عمارت روبرو به صحنه خواهد رفت.

استفاده از ظرفیت‌ها در راستای اعتلای تئاتر مقاومت

در جلسه شورای عالی هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت با ترکیب جدید و حضور سیدمحمد یاشارنادری رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار شد.

توجه به ظرفیت استان‌ها، شکل‌گیری جبهه هنرمندان متخصص و متعهد در سراسر کشور، حضور افراد و جریان‌های باانگیزه و متخصص، توجه به تولید متون و نمایش‌نامه‌های ارزشی، تقویت پلتفرم‌های اجرایی جایگزین با توجه به شرایط خاص کشور، استمرار این جشنواره سالانه و بسط و گسترش فضا برای فعالیت افراد ازجمله موضوعاتی بود که در این جلسه مطرح شد.

هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح و با دبیری حمید نیلی آذر سال جاری برگزار می‌شود.

آغاز به کار «خانه نمایش دا» با سه نمایش جدید

نمایش‌های واجد شرایط، برلین ۱۰:۱۰ و هجوم در خانه نمایش دا به صحنه می‌روند.

نمایش واجد شرایط که از ۵ مردادماه ساعت ۲۰:۳۰ در این تماشاخانه اجرا می‌شود، نوشته آیدین آقازاده و کار مصطفی کزازی است که رضا پهلوان، سعید خدادوست، آتنا دولت آبادی، حسین عارفی‌کیا و مریم محمدوند در آن ایفای نقش می‌کنند.

در خلاصه داستان این نمایش کمدی اجتماعی آمده است؛ هنرمندی قصد دارد برای خلق اثر جدید خود از رابطه‌های عاشقانه در زمان‌های مختلف تاریخ الهام بگیرد، شناخت او از گذشته باعث می‌شود در زندگی امروزی خود به مشکل بر بخورد.

همچنین این تماشاخانه از ۱۲ مرداد ماه ساعت ۱۹ میزبان نمایش برلین ۱۰:۱۰ نوشته علی صفری با طراحی و کارگردانی رها حاجی‌زینل است. بازیگران این درام معمایی نیما سپهرار، یاسمن خلیلی، حسن محمدیان، محمد پسندیده، سارینا آزاد میلانی، فرخ مهر کیوان مهر و نابت شفائی هستند.

در خلاصه داستان نمایش برلین ۱۰:۱۰ آمده است: وقتی پشت ویترین ساعت‌فروشی‌ها می‌ایستیم، همه ساعت‌ها روی ۱۰:۱۱ دقیقه تنظیم شده‌اند، باور بر این است که در این ساعت جنگ جهانی دوم به پایان رسیده، اما چه کسی می‌دونه که یک دقیقه قبل از پایان جنگ چه اتفاقاتی افتاد؟

هجوم نمایش دیگری با برداشتی آزاد از رمان وقفه در مرگ نوشته ژوزه ساراماگو است که به زودی در این مجموعه اجرا خواهد شد.

نویسنده و کارگردان این نمایش سیاسی علی صفری است و کیارش لبانی، محمود رشیدی، محمد امین فرج‌خواه، نابت شفائی، شیده غفاریان، اریک قاراسمیان، بابک بینش، علیرضا محبوبی، پردیس جلالی، مهشاد پاکدامن، مبینا بختیاری و هما شهیدی زاده بازیگران آن  شمار می‌روند.

در خلاصه داستان نمایش هجوم آمده است: هجوم تشابهات فراوانی نسبت به وضعیت فعلی جهان دارد، شاید قاعده اثر عکس وضعیت فعلی از لحاظ مرگ باشد، اما کائوس موجود در جهان با آشفتگی وضعیت موجود در متن در یک راستا قدم بر می‌دارند. هجوم نگاهی تازه به نمردن بین اقشار مختلف جامعه دارد، افرادی که در ابتدا سرمست از جاودانگی می‌شوند و کاربرد تاثیرگذار مرگ را بر زندگی خود از یاد می‌برند. علاقه‌مندان به تماشای این سه نمایش می‌توانند بلیت آن‌ها را از سایت تیوال تهیه کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =