سند اطلاع رسانی البرز به تصویب رسید

کرج - ایرنا - معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری البرز از تصویب سند اطلاع رسانی این استان با اکثریت آرا در شورای اطلاع رسانی خبر داد.

نور محمد فردی روز دوشنبه در نشست شورای اطلاع رسانی استان البرز افزود: اعضای شورای اطلاع رسانی البرز متشکل از اساتید دانشگاه، مدیران ستادی استانداری، خبرگزاری ایرنا و خانه مطبوعات  بررسی سند اطلاع رسانی را در دستور کار قرار دادند.

وی ادامه داد: براین اساس  سه کمیته تخصصی شامل کمیته های سیاسی، اجتماعی و امنیتی ، علمی و فضای مجازی و امور اقتصادی و زیربنایی در زیر مجموعه شورای اطلاع رسانی شکل گرفت و مسوولیت هر یک از کمیته ها متناسب با تخصص به مدیران کل واگذار شد.
فردی گفت: رویکرد شورای اطلاع رسانی از تدوین سند این است که فعالیت های حوزه اطلاع رسانی به صورت جامع، کامل، متمرکز و با برنامه باشد بنابراین دبیرخانه این شورای اطلاع رسانی  در اداره کل فرهنگ و ارشاد استان فعال بوده  تا بر روند اجرای مصوبات نظارت دقیق کند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار البرز با بیان اینکه شفافیت در اطلاع رسانی ضامن بقای اعتماد اجتماعی است، افزود:  مسایل اجتماعی جز با همفکری، همراهی و مشارکت آحاد جامعه قابل حل نیست. 
وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) که به کرات توصیه فرمودند مردم را از امورات آگاه سازید ، اظهار داشت: در واقع مسایل امروز جامعه ما آنچنان حاد و درهم پیچیده شده است که دولتمردان به تنهایی توان حل آنها را ندارند اصولا مسایل اجتماعی جز با همفکری و همراهی و مشارکت آحاد جامعه قابل حل نیست.
فردی با بیان اینکه چه دستگاهی و چه موقع باید این آگاهی را به مردم اطلاع رسانی دهد، افزود:  برقراری ارتباط و اطلاع رسانی از کارهای بسیار مهمی است که برای تنویر افکار عمومی موثر است و  رسانه ها نیز در این میان نقش مهمی را در کنار روابط عمومی به عهده دارند.
وی بیان داشت: در دوران معاصر که به عصر اطلاعات و جوامع اطلاعاتی و ارتباطات معروف است؛ بخش عمده ای از جامعه پذیری نسل ها از طریق رسانه ها انجام می شود.
معاون استاندار البرز بیان داشت : نفوذ و تاثیر پذیری رسانه ها تا جایی است که برخی از نظریه پردازان ارتباطی بر این باورند که رسانه‌ها اولویت ذهنی و حتی رفتاری ما را تعیین می کنند.
فردی با طرح پرسشی مبنی براینکه چرا برخی از ارگان ها فعالیت و اقداماتی را انجام می دهند اما به دلیل عدم اطلاع رسانی مناسب و به موقع فعالیت‌های آنان مخفی و مغفول می‌ماند، افزود: اطلاع رسانی صحیح و به موقع نقش بسیار مهمی در فرهنگ جامعه ایفا می کند. 
وی گفت: گاهی اوقات در جامعه مسائله ای  حساسیت برانگیز می شود  که در صورت توجه به آن و اطلاع رسانی صحیح و دقیق و آگاه کردن مردم نسبت به آن می تواند جلوی بسیاری از شایعه سازی ها تشنجات و سوء استفاده های احتمالی را گرفت.
فردی تاکید کرد: اطلاع رسانی و آگاه کردن مردم نسبت به امور جامعه از نشانه های توجه مسوولان به افکار عمومی مردم است و اطلاع رسانی شفاف و به موقع از کارهای بسیار مهمی است که برای  تنویر افکار عمومی موثر است. 
وی با بیان اینکه اولین فایده  برای ایجاد شفافیت ایجاد افزایش اعتماد عمومی است، افزود: دومین فایده ایجاد شفافیت فعال کردن نظارت همگانی و پیشگیری از فساد است.
معان سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار البرز گفت: در واقع وقتی رانتی و فساد آنچنان سیستماتیک می شود که بخش های مهمی از نهادهای نظارتی و قضایی را نیز در درون خود فرو می بلعد و یگانه راه برون رفت از شرایط فعال کردن نظارت همگانی است. 
رییس شورای اطلاع رسانی استان البرز در ادامه به فایده سوم ایجاد شفافیت اشاره کرد و افزود: استفاد از توان محققان و بهره گیری از خرد جمعی در کشف راه حل های موثر است.
فردی گفت: محققان این مملکت نمی توانند در شرایط بحرانی راه حل های موثر و عملی تجربه شده در دیگر کشورها با شرایط مشابه ارایه دهند چون همواره از داده ها و اطلاعات لازم برای این ازمون عملی راه حل ههای پیشنهادی بی بهره بوده اند. 
وی اضافه کرد : به اشتراک گذاشتن اطلاعات با کیفیت در حوزه های مختلف تصمیم گیری در سراسر کشور و در حوزه های متنوع تخصصی را فعال خواهد کرد تا بتواند مبتنی بر واقعیت شرایط دولت به ارایه راه حل و پیشنهاد سیاست گذاری موثر بپردازد. 
فردی گفت: در دوران معاصر که به عصر اطلاعات و جوامع اطلاعاتی و ارتباطی معروف است بخش عمده ای از جامعه پذیری نسل ها از طریق رسانه ها انجام می شود. 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =