اجلاس غول مخابراتی چین و مهار کرونا با کمک فناوری

پکن- ایرنا- «هواوی» غول مخابراتی چین، در بحبوحه همه گیری ویروس کرونا و بالا گرفتن تنش ها بر سر این شرکت بزرگ صنعتی میان چین، آمریکا و کانادا، همایش آنلاین خود با محور استفاده از تکنولوژی در مبارزه با ویروس کرونا و با عنوان «برای جهانی بهتر» را آغاز کرد.

به گزارش ایرنا در این اجلاس چهار روزه که از امروز دوشنبه در شهر شنژن واقع در جنوب چین آغاز شده است و تا روز پنجشنبه ادامه دارد مهمانانی از ۸۰ کشور جهان به صورت اینترنتی حضور دارند و دیدگاه های خود را در مورد نحوه استفاده از تکنولوژی و فناوری برای مبارزه با کرونا مطرح می کنند.

«گوا پینگ» (Guo Ping) قائم مقام این شرکت فناوری در آیین افتتاحیه این همایش در مورد چگونگی کمک فناوری ۵G برای موفقیت تجاری و مبارزه با مشکلات اجتماعی سخنرانی کرد.

او گفت که به عنوان یک شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات، مسئولیت ما این است که از فناوری مورد نیاز خود برای مهار و شکست این بیماری همه گیر استفاده کنیم ما به همراه شرکا و مشتریان خود از جمله شرکت های مخابراتی می توانیم از راه حل های فناوری استفاده کنیم تا تاثیر مثبتی بر جوامع خود بگذاریم.

سخنرانان این اجلاس آنلاین از شرکت های حمل و نقل، سازمان های صنعتی و نهادهای بین المللی حوزه ارتباطات از قبیل «جی.اس.ام»، «ام.تی.ان»، اتصالات و چاینا تله کام هستند و قصد دارند در بحبوحه همه گیری کرونا که شیوه زندگی و کار انسان ها را تغییر داده است و ضربه بزرگی به اقتصاد جهانی وارد کرده است مجموعه مشخصی از فناوری ها را برای کمک به مبارزه با COVID-۱۹ در جبهه های مختلف ارائه دهند.

برگزاری این اجلاس در شرایطی است که تنش بین چین و کشورهای دیگر مانند آمریکا، کانادا و انگلیس بر سر هواوی بالا گرفته است بانک بین‌المللی «اچ‌اس‌بی‌سی» (HSBC) که مقر اصلی آن در لندن است هم بتازگی به تنش های هواوی اضافه شده است.

بانک «اچ‌اس‌بی‌سی» روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد این بانک هیچ‌گونه دشمنی با هوآوی ندارد و علیه این شرکت توطئه نکرده است اما گزارش رسانه های چینی حاکی است  که این بانک از دیدار «منگ وان جو»  مدیر مالی ارشد هوآوی با مدیران بانک در سال ۲۰۱۳ سوء استفاده کرده و اسناد این دیدار را به طور ناقص در اختیار آمریکا قرار داده است.

منگ وان جو در این دیدار با کمک یک مترجم فایل پاورپوینتی را ارائه می‌کند و سپس نسخه انگلیسی آن را نیز به بانک ارائه می‌دهد، سال ۲۰۱۷، بانک «اچ‌اس‌بی‌سی» این پاورپوینت را به آمریکا تحویل داد که واشنگتن نیز به استناد همین فایل، خواستار استرداد «منگ وان جو» از کانادا شد.

پیش از این بانک «اچ‌اس‌بی‌سی» از سوی وزارت دادگستری ایالات متحده به جرم پولشویی در مکزیک متهم شده بود به باور کارشناسان حقوق بین الملل، «اچ‌اس‌بی‌سی» با ارائه این اطلاعات به ایالات متحده امیدوار بوده است بتواند از زیر بار مجازات پولشویی و سایر فعالیت های غیرقانونی خود فرار کند در نظام قضایی انگلستان و آمریکا از این گزینه با عنوان «معامله برای کاهش محکومیت» یاد می‌شود اما رسانه های چین می گویند در هر صورت چنین اقدامی از سوی «اچ‌اس‌بی‌سی» بسیار ننگین و غیراخلاقی به شمار می‌رود.

از سوی دیگر «وانگ ون بین» سخنگوی وزارت خارجه چین امروز دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی در پکن گفت که شواهد و مدارک دادگاه‌ کانادا نشان می دهد که مساله پیش آمده برای خانم منگ یک موضوع کاملاً سیاسی با توطئه پردازی ایالات متحده و با سوء استفاده از پیمان استرداد مجرمان برای سرکوب شرکت های فناوری پیشرفته چین از جمله هواوی است.

طبق گزارش ها دیوان عالی استان بریتیش کلمبیا کانادا بتازگی مدارکی را که وکیل خانم منگ به دادگاه ارائه داده، منتشر کرد این مدارک نشان می دهد که ایالات متحده از خانم منگ به جرم «کلاهبرداری بانکی» با حذفیاتی مهم و کتمان عمدی شواهد اصلی شکایت کرده است و عمداً دولت و دادگاه کانادا را گمراه کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین در این باره گفت: مساله خانم منگ هر چه طولانی تر شود به روابط چین و کانادا آسیب بیشتری وارد می کند امیدواریم کانادا کاملا متوجه اغراض سیاسی آمریکا باشد و با حل هر چه سریعتر این موضوع، موانع توسعه روابطش را با چین از میان بردارد و با اقدامات عملی به بازگشت روابط دو کشور به مسیر عادی یاری کند.

با این حال  «گوا پینگ»  قائم مقام این شرکت فناوری در نشست آنلاین امروز بدون توجه به این تنش ها تاکید کرد که با استفاده از تجربه هواوی در نقاط مهم جهان، ما راه حل های مختلفی را توسعه داده ایم که از فناوری «آی. سی. تی»  برای کمک به مبارزه با بیماری همه گیر کرونا استفاده کنیم.

او این فناوری ها را شامل استقرار شبکه بیمارستانی، مشاوره از راه دور، آموزش آنلاین و راه اندازی مجدد مشاغل معرفی کرد و گفت:  به اشتراک گذاشتن تجربه و توانایی های ما برای کمک به کنترل انتشار ویروس و بازگشایی اقتصادها از اهداف مهم این نشست آنلاین است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =