۶ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۵۴
کد خبرنگار: 780
کد خبر: 83886664
۰ نفر

برچسب‌ها

آل سعود قاتل جان و سارق نفت ملت یمن

تهران - ایرنا - با گذشت بیش از شش سال از تجاوز ائتلاف - عربی - آمریکایی به یمن به سرکردگی عربستان، هر روز ابعاد جدیدی از این اقدامات ضدانسانی آنها منتشر می‌شود، اقداماتی که جان و مال مسلمانان یمن را هدف گرفته است.

مردم یمن هم‌اکنون به دلیل حمله ائتلاف عربی – آمریکایی شرایط ویژه‌ای را می‌گذرانند؛ یمنی‌ها از طرفی با شیوع «ویروس کرونا» درگیر هستند و از طرف دیگر محاصره همه جانبه، بمباران‌های بی‌وقفه و ادامه جنگ این ائتلاف متجاوز که وارد ششمین سال متوالی خود شده، آمار تلفات غیرنظامیان به ویژه کودکان و زنان بی‌دفاع یمنی را بالا برده است.

بر اثر تجاوز ائتلاف سعودی - آمریکایی به سرکردگی عربستان به یمن، تاکنون هزاران یمنی به شهادت رسیده‌اند و بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، قحطی در این کشور مسلمان به بزرگ‌ترین فاجعه انسانی در جهان تبدیل شده‌ است.  

محاصره همه جانبه یمن از سوی ائتلاف متجاوز، جمعیت حدود ۳۰ میلیونی این کشور به ویژه کودکان و زنان را با مشکلات بی‌شماری مواجه کرده، تا جایی که حتی صدای برخی مجامع بین‌المللی و حقوق بشری را که همواره با دریافت دلارهای سعودی سکوت اختیار می‌کنند نیز درآورده است.

البته آل سعود، همپیمانان و وابستگانش فقط جان یمنی‌های را هدف قرار نداده‌اند، بلکه سارق مال ملت این کشور نیز هستند، دقیقا همان کاری که تروریست‌های «داعش» و آمریکایی‌ها در عراق و سوریه انجام می‌دهند.

در همین راستا، "احمد دارس" وزیر نفت و فلزات «دولت نجات ملی» یمن اعلام کرد که میزان نفت قاچاق شده توسط وابستگان ائتلاف سعودی در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۱۸ به ترتیب ۲۹ میلیون و ۵۰۰ هزار و ۱۸ میلیون بشکه بوده است.

دارس ارزش نفت قاچاقی توسط ائتلاف سعودی تنها در سال ۲۰۱۸ را نیز یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار اعلام کرد.

وزیر نفت و فلزات دولت نجات ملی یمن همچنین فاش کرد که درآمد ناشی از فروش نفت قاچاق یمن روانه بانک‌های سعودی می‌شود، این درحالی است که ملت یمن با کمبود شدید فرآورده‌های نفتی روبرو است.

"سلیم الجعدبی" مدیر بخش درآمدهای نفتی وزارت دارایی دولت نجات ملی یمن نیز شنبه شب گذشته در گزارشی اعلام کرد که از آغاز تجاوز ائتلاف عربی – آمریکایی به این کشور، حدود ۱۲۰ میلیون بشکه نفت معادل ۱۲ هزار میلیارد ریال یمنی توسط این ائتلاف به غارت رفته است.

بنابر برخی گزارش‌ها، حجم ذخایر نفتی یمن حدود 11.95 میلیارد بشکه برآورد شده که 4.78 میلیارد از آن قابل استخراج با فناوری کنونی است.

** دلیل حمله ائتلاف عربی - آمریکایی به سرکردگی سعودی به یمن

دلیل حمله ششم فروردین سال ۱۳۹۴ ائتلاف عربی – آمریکایی به یمن بازگردان "عبدربه منصور هادی" رییس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت عنوان شده، فردی که هم‌اکنون در آمریکا اقامت دارد و دو بار از قدرت استعفا داده و در زمان کنونی نیز تقربیا هیچگونه فعالیت سیاسی ندارد.  

به اعتقاد کارشناسان مسایل منطقه، این دلیل هرچند بهانه ائتلاف عربی – آمریکایی برای حمله به یمن می‌باشد، اما دلیل اصلی نیست؛ چرا که دلیل اصلی و مهم حمله این ائتلاف به یمن در اختیار گرفتن مدیریت منابع غنی نفت و گازی این کشور و همچنین مدیریت تنگه استراتژیک «باب المندب» می‌باشد.

اگر نگاهی به ذخیره و منابع نفتی یمن بیندازیم متوجه می‌شویم که آل سعود، آمریکایی‌ها و مقامات اماراتی به دلیل دستیابی به ذخایر غنی و کمتر استفاده شده یمن، این جنگ خانمانسوز را به راه انداخته‌اند که البته در پنج سال گذشته با سد نیروهای مقاومت مردمی (انصارالله) و ارتش ملی یمن مواجه شده‌اند.

شبکه «اسکای نیوز» نیز در گزارشی فاش کرد که یمن بزرگترین چاه (ذخیره) نفت جهان را دارد و آمریکا و دولت سابق یمن عمدا این مساله را پنهان کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، واشنگتن با مقامات سابق یمن وارد عمل شد تا این راز بزرگ، یعنی وجود بزرگترین چاه (ذخیره) نفت جهان در این کشور فاش نشود.

این چاه در امتداد چاه‌های نفت عربستان و بخشی از عراق قرار دارد و آمریکا همه تلاش خود را برای پنهان کردن این خبر، به کار گرفته است.

در این گزارش آمده، بزرگترین منبع نفت جهان به ذخایر نفتی در یمن می‌رسد که بخش کوچکی از آن در عمق هزار و هشتصد متری در عربستان در منطقه مرزی «الجوف» واقع است، اما ذخایر بزرگ در زیر زمین یمن است و از نظر ذخایر، اولین در جهان به شمار می‌رود.

هرچند آمریکایی‌ها و سعودی‌ها با خریدن برخی مقامات سرسپرده یمن همچون منصور هادی و «علی عبدالله صالح» دیکتاتور پیشین و معدوم این کشور سعی در کتمان حقایق درباره منابع غنی نفت و گاز یمن داشته و دارند، اما نیروهای مردمی و ملی این کشور با اطلاع از این موضوع به مقابله با توطئه‌های ائتلاف عربی – آمریکایی پرداخته‌اند و در این راه هزینه‌های زیادی پرداخت کرده‌اند.

یکی از مواردی که درباره منابع نفتی یمن وجود دارد این است که بسیاری از چاه‌های نفت عربستان از زیر زمین به منابع نفتی یمن وصل است و اگر یمنی‌ها اقدام به برداشت نفت می‌کردند، سطح چاه‌های نفتی عربستان کاهش شدیدی می‌یافت و این موضوع را هم آل سعود می‌داند، هم مقامات آمریکایی و هم مقامات سرسپرده یمن همچون منصور هادی، علی عبدالله صالح (معدوم) و برخی دیگر از مقامات فراری این کشور.

متاسفانه مقامات فاسد دولت‌های قبلی یمن که هم‌اکنون با آل سعود و مقامات اماراتی و آمریکایی همکاری داشته و دارند با گرفتن رشوه‌های کلان در طی چند دهه اخیر از برداشت نفت یمن که حق مردم این کشور می‌باشد، چشم‌پوشی کرده‌اند و سعی داشتند به خاطر رضایت آل سعود فقر و نداری را به مردم کشور خود تحمیل کنند، به حدی که یمن فقیرترین کشور جهان عرب شناخته می‌شود.

از این رو کارشناسان مسایل منطقه معتقدند که دلیل اصلی حمله ائتلاف عربی – آمریکایی به سرکردگی سعودیها به یمن با هدف تسلط بر منابع غنی نفتی این کشور صورت گرفته است، حمله‌ای که تاکنون به قیمت شهادت دهها هزار یمنی مظلوم و ویرانی این کشور تمام شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =