نشست کارگروه استرداد دارایی‌های ناشی از فساد برگزار شد

تهران - ایرنا - سومین نشست کارگروه استرداد دارایی‌های ناشی از فساد در وزارت دادگستری با حضور نمایندگان نهادهای متولی برای برگشت اموال به کشور برگزار شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از وزارت دادگستری، در این نشست که با حضور نمایندگان پلیس بین الملل ناجا، امور بین الملل قوه قضاییه، دادستانی کل کشور، وزارت امور خارجه، وزارت اطلاعات و مرکز مالی وزارت اقتصاد و دارایی در وزارت دادگستری برگزار شد، اعضا پس از بحث و بررسی پرونده های دارایی های ناشی از فساد که از کشور خارج شده اند، همکاری و اقدام لازم برای برگشت این اموال به کشور را در دستور کار قرار دادند.

کنوانسیون بین المللی مبارزه با فساد که در سال ۲۰۰۳ تدوین و تصویب شده است، اولین معاهده جامع بین المللی است که به طور خاص به مسئله مبارزه با فساد پرداخته است.

پیش از تصویب این کنوانسیون چند معاهده منطقه ای (اروپایی، آمریکایی و آفریقایی) درباره وجوهی از فساد نظیر رشوه، تدوین و تصویب شده بود اما کنوانسیون ضد فساد در ۷۱ ماده، کلیه مراحل و ابعاد مبارزه با فساد، یعنی پیشگیری، جرم انگاری، استرداد مجرمین فساد، معاضدت قضائی به منظور تحقیق و جمع آوری ادله جرم، بازگرداندن اموال و عوائد ناشی از فساد و همکاری بین المللی در راستای مبارزه با فساد را مورد توجه قرار داده است.

جمهوری اسلامی ایران از بیستم فروردین سال ۱۳۸۸ رسماً به عضویت کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با فساد درآمد و در اسفند ماه همان سال، هیات وزیران به موجب مصوبه شماره ۲۵۸۸۴۰/۴۴۱۳۶ تاریخ بیست و چهارم اسفند سال ۱۳۸۸ وزارت دادگستری را به عنوان مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد در کشور تعیین کرد.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha