گالوپ: آمریکا محبوبیت خود را در جهان از دست داده است

تهران – ایرنا – همزمان با سومین سال ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا، نتایج نظرسنجی جدید موسسه گالوپ حاکی است که دیدگاه جهانی نسبت به «رهبری آمریکا» سیر نزولی داشته و واشنگتن محبوبیت خود را در میان کشورهای مختلف از دست داده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، پایگاه اینترنتی موسسه گالوپ اعلام کرد: محبوبیت آمریکا در جهان پس از سقوط به رکورد بی سابقه ۳۰ درصد در سال نخست ریاست جمهوری ترامپ، در سال سوم زمامداری وی، وضعیت چندان بهتری نداشت.

در اصل در سال ۲۰۱۹ تنها ۳۳ درصد از ۱۳۵ کشور و مناطق مختلف جهان، نظر مساعدی نسبت به رهبری آمریکا بر جهان داشتند. این رقم یک درصد کمتر از رقم ۳۴ درصدی متعلق به سال ۲۰۰۸ در زمان ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش است.

طبق نظرسنجی گالوپ، عدم محبوبیت آمریکا در کشورهای لبنان، عراق، ایتالیا، سیرالئون و زیمبابوه به میزان ۱۰ درصد یا بیشتر کاهش داشته است.

در همین حال، بیشترین میزان کاهش محبوبیت آمریکا در اروپا و آسیا روی داده است.

گالوپ در گزارش نظرسنجی خود اعلام کرد که بدترین تصویر رهبری آمریکا در اروپا ایجاد شده است و مردم این قاره از رهبری آمریکا به همان میزان دلسردی در سال ۲۰۱۷، سرخورده هستند.

به طور متوسط، محبوبیت ۲۴ درصدی آمریکا در سال ۲۰۱۹ به نسبت سال ۲۰۱۸ فرقی نکرده و تقریبا به همان اندازه ۲۵ درصدی سال ۲۰۱۷ مانده است، اما رقم ۶۱ درصدی از نارضایتی از رهبری آمریکا، رقم بالایی است.

در همین حال، میزان محبوبیت رهبری آمریکا در آسیا همچنان پایین است و به طور متوسط، این میزان محبوبیت در سال ۲۰۱۹ همچون سال قبل از آن، ۳۲ درصد ارزیابی شده است.

بیشترین میزان محبوبیت آمریکا در آسیا در سرزمین های اشغالی (۶۴ درصد)، مغولستان (۶۲  درصد)، ترکمنستان (۶۲ درصد)، فیلیپین (۵۸ درصد)، نپال (۵۴ درصد) و میانمار (۵۳ درصد) بوده است.

محبوبیت آمریکا در آفریقا در سال ۲۰۱۹ تغییری نکرده است و به طور متوسط، ۵۲ درصد از ۲۱ کشور آفریقایی نسبت به رهبری آمریکا نظر مساعدی داشته اند.

از سویی، در شمال آفریقا همچون قبل احساس مشابهی درمورد رهبری آمریکا ندارند و این همان جایی است که آمریکا از پایین ترین میزان محبوبیت در مورد رهبری اش بر جهان برخوردار است.

کشورهای آمریکایی تنها منطقه در جهان هستند که میزان رضایت از رهبری آمریکا در سال ۲۰۱۹ درمقایسه با گذشته بهبود یافته است. در سال ۲۰۱۷، این میزان با کسب رتبه ۲۴ درصد بدترین جایگاه را داشت، اما از آن زمان به بعد کمی بهبود یافت و در سال ۲۰۱۹ رقم ۳۴ درصد را به خود اختصاص داد.

نتایج نظرسنجی موسسه گالوپ همچنین حاکی است که آلمان در سال ۲۰۱۹ در صدر رتبه بندی قدرت های جهانی برای سومین سال پیاپی ایستاد. آلمان درپی از دست دادن میزان محبوبیتش برای اولین بار در طول یک دهه در سال ۲۰۱۸ و کسب رتبه زیر ۴۰ درصد، در سال ۲۰۱۹ بار دیگر به وضعیت قبل بازگشت و رتبه ۴۴ درصد را به دست آورد.

اگرچه موسسه گالوپ نتایج نظرسنجی دیگری درمورد رضایت از رهبری آمریکا را تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا منتشر نمی کند، رئیس جمهوری بعدی آمریکا هر که باشد باید برای بهبود وجهه ایالات متحده در نظر مردم جهان، بسیار تلاش کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =