صیانت از آثار تاریخی ثبت ملی با کمک مضاعف قوه قضاییه

تهران- ایرنا- مدیرکل حقوقی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: پشتیبانی مقامات قضایی بخصوص دادستان‌ها از اجرای ضوابط حریم آثار تاریخی موجب صیانت بیش از پیش از آثار تاریخی و فرهنگی کشور می‌شود.

ابراهیم شقاقی در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با بیان این که در برخی مواقع به دلیل نداشتن اشراف کامل بر قوانین و حقوق آثار ملی ثبت شده رای‌هایی صادر می شد که با قوانین آثار ملی مغایرت‌هایی را داشت از این رو وزارت میراث فرهنگی اقدام به تدوین ضوابطی با عنوان «ضوابط ارتفاعی حریم بناهای ثبت شده در فهرست آثار ملی در محدوده املاک مجاور عرصه آثار (ضوابط عمومی)» به منظور صیانت بهتر آثار ثبت شده کرد.

وی افزود: پس از تدوین این ضوابط  قوه قضاییه برای اولین بار در اقدامی مثبت مبادرت به ابلاغ رسمی این ضوابط کرد. در این راستا حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضاییه به روسای دادگستری کل کشور و حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر منتظری به دادستان‌های عمومی و انقلاب این ضوابط را ابلاغ نمودند که پیرو تعامل خوب وزارت با قوه قضاییه در جهت سیاست های ابلاغی وزیر در این زمینه است. 
شقاقی در ادامه با اشاره به این که پیش از این نیز قوه قضاییه همکاری خوبی با میراث فرهنگی داشته است، گفت: ابلاغ این ضوابط از سوی مقامات عالی قوه قضاییه می تواند به صیانت بیش از پیش آثار تاریخی کشور کمک کند.

به گزارش ایرنا، ضابطه‌ این حق را به بناهای تاریخی که هنوز حریمی برای آن‌ها در نظر گرفته نشده، می‌دهد تا «فاصله‌ای به عمق دو برابر بالاترین ارتفاع بنای ثبت شده از حد بیرونی عرصه و در محدوده املاک مجاور عرصه آثار ملی» برای خود داشته باشند. 

بر اساس این ابلاغیه؛ هر گونه ساخت‌وساز به ارتفاع بیش از ارتفاع بام اثر ملی ممنوع است. ارتفاع‌های اعلام شده بدون در نظر گرفتن برجک، مناره و گلدسته، سردری، سنتوری، بادگیر و گنبدخانه است. این ضوابط شامل محوطه، تپه، گورستان، قلعه،ارگ، یخچال، حمام زیرزمینی، قنات، برج، مناره، میل، یادمان، مکان رخداد، باغ، خیابان، آثار معماری مدرن، میراث صنعتی، میادین و فضاهای شهری و بافت پلکانی نیست.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha