دو هزار واحد مسکونی ویژه اقشار کم درآمد در مشهد احداث می‌شود

مشهد- ایرنا- با موافقت اعضای شورای اسلامی شهر مشهد، دو هزار واحد مسکونی با مشارکت شهرداری مشهد، استانداری و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی برای اقشار کم درآمد در این شهر احداث می‌شود.

رییس کمیسیون سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای اسلامی شهر مشهد روز دوشنبه در جلسه علنی این شورا گفت: طبق این مصوبه به شهرداری مشهد اجازه داده می‌شود به منظور برنامه‌ریزی و تسریع در شروع عملیات اجرایی دو هزار واحد مسکونی در محلات هدف بازآفرینی مناطق پیرامونی این شهر، برای جابه‌جایی با اولویت آزادسازی اراضی خدماتی و بازگشایی معابر در محلات یاد شده با مشارکت استانداری و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی نسبت به تأمین زمین مورد نیاز از زمین‌های مورد مالکیت خود اقدام کند.
احمد نوروزی افزود: طبق این مصوبه شهرداری مشهد مجاز است اراضی مورد نیاز با اولویت زمین ۳/۵ هکتاری منطقه پنج تن را با حفظ مالکیت شهرداری برای آماده‌سازی به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی تحویل دهد.
وی ادامه داد: همچنین شهرداری می‌تواند عوارض پروانه املاک قابل تحویل به متقاضیان را به میزان زیربنای موجود در ملک سابق متقاضی، به صورت رایگان و مازاد بر بنای ملک سابق را تا حد ضابطه ملک جدید با تخفیف ۵۰ درصدی، به صورت اقساط بدون کارمزد به استناد ماده ۶ آیین نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری و قانون حمایت از احیا، بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری مصوب ۱۳۸۹ و قانون حمایت از تولید و عرضه مسکن مصوب سال ۱۳۸۷، محاسبه و دریافت کند.

عضو شورای شهر مشهد گفت: همچنین به شهرداری اجازه داده می‌شود درصورت موافقت مالکین با جابه‌جایی نسبت به حذف سهم سرانه برای املاک فاقد سند رسمی دارای مستحدثات با قدمت قبل از سال ۱۳۹۵ و با مساحت عرصه حداکثر ۲۰۰ متر مربع و نیز برای املاک دارای سند رسمی با همین متراژ در محله‌های هدف این مصوبه اقدام نماید.
وی افزود: شهرداری مکلف است برنامه زمانبندی اجرای این مصوبه و توافق با متولیان موقوفات جهت انتقال اراضی مالکین محلات هدف بازآفرینی به شهرداری را در صورت واگذاری معوض، جهت تایید به شورای اسلامی شهر ارسال کند.

احیای نام‌های قدیمی خیابان‌های منتهی به حرم مطهر رضوی

همچنین در جلسه علنی امروز شورای اسلامی شهر مشهد، لایحه احیای نام‌های قدیمی خیابان‌های منتهی به حرم مطهر رضوی بررسی و تصویب شد.
رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد در این خصوص گفت: به شهرداری مشهد اجازه داده می‌شود نسبت به نامگذاری دو خیابان منتهی به حرم مطهر رضوی به نام‌های "بالا خیابان و پایین خیابان" اقدام کند.
احسان اصولی افزود: از این رو خیابان حد فاصل میدان شهدا تا حرم مطهر رضوی به نام "بالا خیابان" با حفظ زیرنویس به نام آیت‌الله شیرازی و نامگذاری فرعی‌های معبر به نام آیت‌الله شیرازی نامگذاری می‌شود.
وی ادامه داد: همچنین خیابان حد فاصل میدان شهدای گوهرشاد تا حرم مطهر رضوی به نام "پایین خیابان" با حفظ زیرنویس به نام شهید نواب صفوی و نامگذاری فرعی‌های معبر به نام شهید نواب صفوی نامگذاری خواهد شد.

نشست های نقد عملکرد شهرداری

همچنین با تصویب در جلسه امروز شورای اسلامی شهر مشهد، شهرداری مکلف شد تمهیدات و مقدمات لازم را به منظور برگزاری جلسات نقد و ارائه گزارش عملکرد شهرداری در حوزه اداری اعم از معاونت‌ها، مناطق، سازمان‌ها، شرکت‌ها و موسسات‌ شهرداری فراهم آورد.
 طبق این مصوبه شهرداری مشهد مکلف است ظرف مدت یک ماه دستورالعمل اجرایی جلسات نقد و گفت و گو را با تاکید بر استفاده از روش‌ها و تجارب نوین و هوشمند، تهیه و اعلام عمومی کند و اولین جلسه نقد و گفت و گو را تا پایان شهرویور ماه سال جاری برگزار نماید.
تصویب لایحه همکاری سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد با شرکت‌های خصوصی طرف قرارداد نیز از دیگر مصوبات جلسه علنی امروز شورای اسلامی شهر مشهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =