۶ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۲۴
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 83886419
۰ نفر

برچسب‌ها

وزیر جدید وحدت کره جنوبی منصوب شد

پکن- ایرنا- «مون جائه این» رئیس‌جمهوری کره جنوبی «لی این‌ یونگ» از نمایندگان پارلمان این کشور را به عنوان وزیر جدید اتحاد دو کره منصوب کرد.

به گزارش ایرنا از یونهاپ،   «لی این‌ یونگ» جایگزین  «کیم یئون چول» شده است که اواخر خرداد سال جاری بعد از شکلگیری دور جدیدی از تنش ها میان دوکره، استعفا کرد.

گزارش حاکی است رییس جمهوری کره جنوبی امیدوار است «لی» که سابقه بالایی در فعالیت های صلح طلبانه دارد بتواند باعث بهبود روابط تضعیف شده دو کره گردد.

او در جلسه رای اعتماد پارلمان کره جنوبی به خود اظهار کرد لغو، تاخیر یا کاهش رزمایش های برنامه ریزی شده با آمریکا، می تواند پیونگ یانگ را به بازگشت به میز مذاکره تشویق کند.

تنش های بین کره ای اواخر خرداد سال جاری پس از آنکه پیونگ یانگ، سئول را به دلیل عدم جلوگیری از ارسال و انتشار اعلامیه های تبلیغاتی در مرز دو کشور سرزنش کرد افزایش یافت.

کره شمالی همان زمان دفتر ارتباط بین کره ای را در شهر مرزی «کائه سونگ» منفجر کرد پس از آن اعلامیه ای مبنی بر انتقال مجدد سربازانش به مناطق حفاظت شده غیر نظامی که قبلا خالی کرده بود منتشر کرد کره جنوبی هم در واکنش به این تهدید پیونگ یانگ اعلام کرد اگر کره شمالی دست به اقدام نظامی بزند هزینه آن را می پردازد.

روابط بین پیونگ یانگ و سئول در سال ۲۰۱۸ با برگزاری سه اجلاس بین رهبران دو کشور گرم شد دو طرف اعلامیه پانمونجوم را امضا کردند که خواستار کاهش کامل تنش‌های شبه جزیره و بهبود روابط بین کره بود.

با این حال، همکاری بین کره‌ای از زمان برگزاری دومین اجلاس بین رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در هانوی پایتخت ویتنام در سال گذشته متوقف شد و اختلافات مربوط به خلع سلاح هسته‌ای و رفع تحریم‌ها همچنان وجود دارد.

دو کره روابط خود را از اوایل ماه ژانویه امسال به دلیل نگرانی از  همه گیری کرونا به حالت تعلیق درآورده بودند اما هفته گذشته کره شمالی، کره جنوبی را "دشمن" توصیف کرد و قول داد تمام خطوط ارتباطی با این کشور را قطع کند سئول هم از پیونگ یانگ خواسته بود به توافق نامه صلح پانمونجوم پایبند باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =