«مسعود گلزاری» از عمق جان کار کرد
مسعود گلزاری

تهران- ایرنا- رئیس پیشین پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، وجه ممیزه «مسعود گلزاری» را معرفت و شناخت عمیق نسبت به ایران دانست و گفت: وی در همه زمینه‌ها؛ چه تحصیل و چه تدریس و چه کاوش و چه پژوهش از عمق جان کار کرد و از همین رو در همه شاخه‌ها درخشید.

سیدمحمد بهشتی اظهار داشت: روانشاد دکتر مسعود گلزاری، از نسل باستان‌شناسان پیش از انقلاب بود که فعالیت گسترده‌ای داشت و در سواد و دانش حوزه تخصصی خود، چهره‌ای خبره و سرشناس به شمار می‌رفت.

او وجه ممیزه این باستان‌شناسِ فقید را چنین وصف می‌کند: معروف است که می‌گویند برخی با دست‌شان کار می‌کنند و بعضی با دل‌شان. دکتر گلزاری از آن گروهی بود که حقیقتا با دل کار می‌کرد. مصداق این مدعا، فعالیتش در حدود کردستان و کرمانشاه بود؛ او چنان عمر خود را مصروف و معطوف به ناحیه از ایران کرد و چنان انس داشت و به سالیان چنان دستاوردهای درخشانی حاصل کرد که اغلب می‌پنداشتند او زاده آن منطقه بوده، در حالی‌که چنین نبود.

رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی در ادامه درباره وجوه اخلاقی او گفت: جوانمرد و لوطی‌منش بود و افتادگی و تواضع داشت. شاگردپرور بود و در معلمی ابایی از بذل دانسته‌هایش نداشت. افزون بر این، صرفا استاد دانشجویانش نبود بلکه رفیقِ آنها بود و با آنان ارتباط عمیق و عاطفی برقرار می‌کرد و به همین سبب، همه دوستش داشتند.

سیدمحمد بهشتی

بهشتی این ایران‌شناسِ تازه ‌از دست ‌رفته را اهلِ ایران می‌داند و در تشریح این ویژگی بیان کرد: خیلی‌ها هستند که به ایران علاقه دارند اما دوست‌داشتن دکتر گلزاری، از روی معرفت بود، چون ایران را تام و تمام می‌شناخت. به همین دلیل هم هست که در همه زمینه‌ها ـ چه تحصیل و چه تدریس و چه کاوش و چه پژوهش ـ از عمق جان کار کرد و از همین رو در همه شاخه‌ها درخشید.

او در پایان از یک افسوس نسبت به این استاد هم یاد کرد: در دوره حضور در پژوهشگاه میراث فرهنگی، چون می‌دانستم دکتر گلزاری حرف بسیار دارد و به همان اندازه هم، نانوشته فراوان، خواستم تا آنها را قلمی کند. صحبت‌هایی هم شد اما عمر فعالیت من در آنجا کفاف نداد و متاسفانه طرح متوقف ماند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =