افغانستان گزینه جدید اتصال به آبهای آزاد را  امتحان کرد

تهران-ایرنا- سایت خبری- تحلیلی اوراسیا تایمز به نقل از نماینده ویژه پاکستان در افغانستان از آغاز به کار خط ترانزیتی انتقال کالا از بندر گوادر به این کشور خبر داد.

محمد صادق، نماینده ویژه پاکستان در افغانستان روز دوشنبه توئیت کرد: "امروز نخستین محموله از کالاهای افغانستان از طریق بند گوادر به افغانستان منتقل شد. چندین محموله دیگر نیز برای روزهای آینده به صف شده اند».

وی افزود: "ما نقطه عطف دیگری نیز در جهت تعیین اعتبار خود به عنوان یک شهر ترانزیتی داشته‌ایم." به گزارش گزارشگر محلی Geo News کالاهای  تجاری داخل کشتی پهلو گرفته در بندر گوادر پس از ترخیص از گمرک به کشور جنگ زده افغانستان منتقل شد.

گوادر با داشتن خط ساحلی ۶۰۰ کیلومتری خود، یک بندر عمیق مهم است که در حال حاضر توسط چین اداره می شود. این کشور در صدد است تا بر اساس  پروژه ۶۴ میلیارد دلاری کریدور اقتصادی پاکستان-چین به اقیانوس هند دسترسی مستقیمی داشته باشد.

دو کشور امیدوارند که این کریدور اقتصادی هم دسترسی ارزانتر چین به آفریقا و خاورمیانه را فراهم کند و هم پاکستان به خاطر تأمین تسهیلات ترانزیتی برای دومین اقتصاد بزرگ جهان میلیون‌ها دلار  به دست آورد.

اسلام آباد در ۱۳ ژوئیه بر اساس توافق نامه تجارت ترانزیتی با افغانستان یک گذرگاه مرزی را برای از سرگیری صادرات از افغانستان به هند بازگشایی کرد.

توافقنامه تجاری دوجانبه سال ۲۰۱۰ به تجار افغان امکان دسترسی به هند از طریق مرزهای شرقی واگا را می داد. در آنجا کالاهای افغانی بر روی کامیون های هندی بارگیری می شوند اما بارگیری کالاهای هندی بر روی کامیون ها برای انتقال به افغانستان ممکن نبود.

ماه گذشته نیز ، پاکستان سه مسیر اصلی تجارت - جنوب غربی چامان، شمال غربی تورخام و گذرگاه های مرزی غلام خان - را برای تجارت و صادرات به افغانستان بازگشایی کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha